Desatero rad pro koupi tepelného čerpadla

Desatero rad pro koupi tepelného čerpadla

Každý z nás si zaslouží určité pohodlí a komfort. Bavíme se tedy o komfortu ve slova smyslu tepelné pohody a o komfortu v ovládání tepelného zdroje. Komfortní teplota je pro každého člověka jiná - pro někoho to je 21°C pro jiného 23°C, ale z ekonomického hlediska topí jen na 21°C. V současné době, kdy existují kvalitní zdroje levného tepla, si komfortní teplotu může dopřát každý.Typický představitel provozně levného zdroje tepla je tepelné čerpadlo, které je schopno vyrábět teplo o teplotě až 60°C a distribuovat ho do vaší otopné soustavy - ať už podlahové nebo radiátorové.Kvalitní tepelné čerpadlo je schopno topit do minimálně venkovní teploty -20°C a to všechno za maximálně poloviční náklady než by vám topil plynový kotel. Oproti vytápění elektrokotlem jsou náklady třetinové.

Většina kvalitních tepelných čerpadel nabízí ovládání tepelných čerpadel pomocí chytrého telefonu nebo notebooku. Díky skutečnosti, že chytrý telefon nebo počítač se již nachází ve většině domácností, se otevřela cesta k až neuvěřitelnému komfortu při ovládání tepelného čerpadla. Již není potřeba vstávat z pohovky  nebo se přesouvat od bazénu do kotelny abychom si upravili požadovanou teplotu v obývacím pokoji nebo v bazénu. Stačí mít po ruce jen svůj chytrý telefon nebo počítač. Díky nástavbovým regulacím typu  ISG „Internet-Service-Gateway“ je možno řídit celé teplené čerpadlo dálkově z jakéhokoliv místa planety kde je internet.

Desatero rad:

1) Nechte si spočítat předběžné provozní náklady při vytápění pomocí tepelného čerpadla. Všichni kvalitní výrobci dělají tuto službu zdarma.

2) Zjistěte si, jakou teplotu výstupní vody vám garantuje výrobce tepelného čerpadla a zda bude tato teplota topné vody pro váš objekt dostatečná i v největší zimě. Nezapomínejte, že v topném systému musí vždy cirkulovat upravená topná voda. Od ní se odvíjí životnost tepelného čerpadla. Všichni kvalitní výrobci mají tetovače, kterými vodu přeměří, případně upraví.

3) Žádejte výrobky s integrovanými nebo doplňkovými ukazateli spotřebované elektrické energie a vyrobeného tepla. „Kvalitní výrobky určené pro celoevropský trh již mají v sobě zabudované měřiče tepla a počítadla odebrané energie. Díky tomu si můžete kdykoliv odečíst a zjistit, zda tepelné čerpadlo opravdu šetří tolik, kolik šetřit má,“ doplňuje Václav Helebrant ze společnosti Stiebel Eltron.

4) Až vám spočítají provozní náklady, tak si vybírejte výrobce který má nejlépe vlastní servis a poskytuje vám v ideálním případě zelenou linku pro nahlášení servisního problému.  Kvalitní výrobci mají zelené linky pro své klienty a informují je o blížícím se termínu servisní kontroly.

5) Ptejte se na reference montážní firmy, jen zkušená a zaškolená montážní firma vám je schopna dodat kvalitní ucelenou kotelnu. I velmi kvalitní výrobek se dá špatnou montáží znehodnotit, jestliže nemůže pracovat správně, i když proporce na to má.

6) Vyžadujte vždy dodávku na klíč. Kvalitní montážní firmy vždy vyřizují vše od projektu přes realizaci po předání.

7) Ptejte se na uvedení do provozu – kvalitní výrobci mají spuštění tepelného čerpadla vždy v základní ceně a nedovolují neodbornou manipulaci s přístrojem.  Renomované firmy většinou posílají na finální kontrolu své zaměstnance, aby vše po montážní firmě zkontrolovali a většinou tito výrobci i přebírají následné reklamace za svojí technologii.

8) Tepelná čerpadla se nevyužívají jen pro vytápění či ohřev teplé užitkové nebo bazénové vody. V létě je jimi možno také chladit obytné místnosti, takže se dají plně využívat po celý rok.

9) Vždy tepelné čerpadlo instalujte podle projektu.  Nikdy nedovolte, aby se montáž dělala podle „zkušeností“ topenáře. Vždy vyžadujte minimálně vzorový typizovaný projekt výrobce a všechny úpravy konzultujte s projektantem nebo výrobcem.

10) Ujistěte se, že v dané lokalitě máte dostatečnou kapacitu pro připojení tepelného čerpadla k distribuční soustavě. Tady navíc nezapomeňme, že domácnosti s tepelným čerpadlem mohou zažádat o zvýhodněnou sazbu elektrické energie D56d po dobu 22 hodin i pro ostatní spotřebiče v domácnosti  ( u společnosti ČEZ je to 2,752 Kč/kWh).

Více info na www.tepelna-cerpadla.cz nebo na www.stiebel-eltron.cz.

–>–>