Partneři sekce:

Význam integrace řídicích systémů budov KNX a SmartStruxure

Význam integrace řídicích systémů budov KNX a SmartStruxure

Přehlednost. Efektivita. Úspora provozních nákladů.Díky inteligentním KNX kontrolérům homeLYnk, spaceLYnk a architektuře SmartStruxure přináší společnost Schneider Electric komplexní řešení pro řízení budov.

Řešení SmartStruxure

SmartStruxure – řídicí systém budov (Building Managment System) nabízí řešení pro všechny typy budov, od řízení jednoduchých provozů po rozsáhlé projekty se zaměřením na otevřené protokoly (Lonworks, BACnet, Modbus…). Řešení SmartStruxure obsahuje 3 hardwarové platformy:

• SmartX Automaty
• SmartX Senzory
• SmartX Akční členy

Systém KNX

KNX je celosvětovým standardem, který může ovládat osvětlení, stínicí techniku, vytápění, chlazení a jiné. Je to otevřený systém, který lze integrovat spolu s komunikačními protokoly, které se používají v prostředí budov.

Schneider Electric nabízí kompletní portfolio produktů systému KNX:
• systémové zařízení a přístroje
• senzory
• akční členy

Systémy SmartStruxure a KNX se vzájemně doplňují. SmartStruxure – systém pro řízení budov (BMS) je určen především pro řízení technologií HVAC (vytápění, větrání, klimatizace), např. vzduchotechnické jednotky, kotelny atd. Systém KNX je zaměřen zejména na vnitřní prostory a místnosti.

Obr.: Příklad propojení systému SmartStruxure a KNX

Potřeba integrace a její přínos

• Úspora
V moderních budovách jsou běžně oba systémy, KNX a BMS, používány vedle sebe. Součinnost obou systémů se projeví v úspoře provozních nákladů. Konkrétním příkladem může být kancelář, ve které je řízení osvětlení a stínicí techniky řešeno pomocí systému KNX. Teplota a kvalita vzduchu jsou centrálně regulovány a dodávány pro všechny místnosti v budově za pomoci systému SmartStruxure. Lokální požadavek na teplotu a kvalitu vzduchu je řešen pomocí tzv. IRC (Individual Room Control), který nabízí jak systém KNX, tak i SmartStruxure. V případě slunečného počasí může docházet k přehřívání budovy, a tedy ke zvýšeným nárokům na její chlazení. Koordinací řízení žaluzií a klimatizace lze přehřívání omezit a tím zlepšit hospodárnost provozu budovy.
• Jednotný nástroj pro facility management
Propojitelnost obou systémů umožňuje jednotný sběr dat, který je potřebný např. pro potřeby vizualizace. Údaje jsou dostupné v jednom softwarovém nástroji, což usnadní a zpřehlední práci pro facility management. Úspěšným příkladem integrace je budova nového univerzitního nemocničního komplexu v Glasgow.

Případová studie – Nemocniční komplex v Glasgow k shlédnutí ZDE.

Představení klíčových prvků integrace

1. spaceLYnk

Obr.: Logický kontrolér spaceLYnk

spaceLYnk je logický kontrolér, který vzájemně propojuje několik standardizovaných rozhraní a protokolů pro automatizaci budov do jednoho uceleného řešení. Kontrolér je primárně postaven na otevřeném protokolu KNX. S pomocí KNX kompatibilních zařízení umožňuje obsluze jednoduše a komfortně ovládat a sledovat např. osvětlení, stínění nebo tepelný komfort v budově. spaceLYnk se postará o zpracování informací o spotřebě elektřiny, vody, plynu atd., a jejich zobrazení v přehledném uživatelském rozhraní ve formě trendů.

Více informací o spaceLYnk naleznete ZDE.

YouTube KNX video kanál navštivte ZDE.

2. SmartX Automat AS-P

Od partnerů ASB

Obr.: SmartX Automat AS-P

SmartX Automat AS-P je výkonné zařízení, které může pracovat jako samostatná jednotka StruxureWare Building Operation systému, ale také řídit I/O moduly a monitorovat a spravovat další zařízení na sběrnici. V případě malých instalací vestavěný Automation Server funguje jako stand-alone jednotka systému StruxureWare Building Operation serveru, propojená jen s několika svými I/O moduly. Ve středních a velkých instalacích je funkcionalita distribuována na více Automation Serverů, které komunikují pomocí TCP/IP.

Více informací o SmartStruxure naleznete ZDE.
Video o SmartX Automatech AS-P a AS-B

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Ing. Jakub Jiříček
Produktový manažer divize EcoBuilding CZ/SK
Zákaznické centrum tel.: + 333 766 382 420
Email: jakub.jiricek@schneider-electric.com

ZDROJ: PR článek společnosti Schneider Electric CZ, s.r.o.

RubrikyOsvětlení a elektroinstalace