LED osvětlení pro veřejná sportoviště, stadiony a hřiště

Ať nově vybudovaná nebo zrekonstruovaná hřiště, sportoviště a stadiony potřebují vždy prvotřídní osvětlení. Nezbytné je dostatečně silné, současně neoslňující světlo, které negeneruje nežádoucí kontrastní stíny a minimalizuje zbytečný světelný smog.

Ukázka jednoduché a účelné modernizace osvětlení fotbalového hřiště

Výkonný výbor tradičního a jednoho z největších fotbalových klubů v jihomoravském regionu, RAFK Rajhrad, požadoval modernizaci osvětlení místního fotbalového hřiště pro tréninkové účely s důrazem na kvalitu, dlouhou životnost a optimální poměr cena/výkon.

Podle zadání byl vypracován světelný projekt, který vychází z normy pro osvětlení sportovišť ČSN EN 12193, a vypsáno výběrové řízení na dodavatele nového osvětlení.

Zdroj: LEDVANCE

Původní osvětlení fotbalového hřiště bylo instalováno na 10 sloupech, přičemž na každém z nich byla kombinace sodíkových výbojek a halogenových reflektorů s celkovým příkonem 2500 W. Rekonstrukce, s ohledem na účel tréninkové využití hřiště, nevyžadovala investice do nových sloupů ani elektroinstalace.

Pokud by ale klub chtěl hřiště využívat i pro profesionální zápasy, musel by, s ohledem na přísnější normu osvětlení, projekt zahrnovat rozsáhlejší investici.

Zdroj: LEDVANCE

V Rajhradu byla jako náhrada použita úsporná LED svítidla LEDVANCE Floodlight Performance s příkonem 290 W, vysokou světelnou účinnosti až 140 lm/W, asymetrickou optikou pro plošné osvětlení (vyzařovací úhel 55×100°), s teplotou chromatičnosti světla 4 000 K a krytím IP66.

Toto svítidlo má robustní hliníkové černé tělo s tvrzeným sklem a je možné jej provozovat v širokém teplotním rozsahu –30° až +50°, který je pro venkovní použití zcela nezbytný.

Zdroj: LEDVANCE

Využilo se stávajícího umístění sloupů, což je v podobných projektech naprosto obvyklý požadavek, a stará svítidla se nahradila za LED reflektory stylem 1:1, tedy kus za kus. Nová svítidla distribuují světlo velmi homogenně, kompaktně a s nízkou mírou oslnění.

Jsou nainstalovaná s nulovým náklonem, a proto do protisměru svícení neuniká žádné světlo a svítidla tak negenerují zbytečný světelný smog v horním poloprostoru. V případě potřeby je možné reflektory LEDVANCE Floodlight Performance ve verzi DALI zapojit a ovládat přes stejnojmenný komunikační protokol, čímž lze zvýšit efektivitu a dosáhnout dalších úspor při jejich provozu.

Zdroj: LEDVANCE

Na další projekty veřejného osvětlení nebo bližší informace se můžete podívat na LEDVANCE.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti LEDVANCE