vodovodní trubky RAUTITAN 4
Galerie(6)

Extrémně spolehlivý RAUTITAN pro rozvody vody

Pitná voda je nejdůležitější potravinou a proto si zaslouží zvlášť pečlivé zacházení. Jedním z předpokladů používání hygienicky nezávadné vody je její bezpečný a bezproblémový transport od domovní přípojky ke všem odběrným místům v domě. Paradoxně věnují lidé větší pozornost uzavřeným systémům vytápění než rozvodům vody, přestože pracují s mnohem vyššími tlaky a teplotami.

Na českém trhu je stále nejrozšířenějším materiálem pro rozvod vody v rodinných, bytových i komerčních objektech plast, jehož vlastnosti mohou být ale různé a z toho vyplývají rozdíly v kvalitě jednotlivých instalací.

Firma REHAU vyvinula před časem systém, který všechny neduhy plastových vodoinstalací eliminuje. Základním materiálem je za vysokého tlaku a teploty zesítěný polyetylen PE-Xa, ze kterého jsou vyráběny vodovodní trubky RAUTITAN.

koupelna
vodovodní trubky RAUTITAN 5
vodovodní trubky RAUTITAN 2
vodovodní trubky RAUTITAN
vodovodní trubky RAUTITAN 3

Na rozdíl od standardního plastu jsou trubky RAUTITAN spojovány metodou násuvné objímky. Spojení se uskuteční mechanickým nasunutím plastové nebo mosazné objímky na spoj. Fitinek má podobný vnitřní průměr jako samotná trubka, která se v místě spoje pomocí expandéru rozšíří a těsnícím prostředkem se stává samotný materiál trubky s tvarovou pamětí. Rychlost a jednoduchost montáže výrazně omezuje možnost vzniku chyb.

Násuvná objímka v polymerním provedení je obousměrně použitelná (směr převlečení přes trubku) a díky pružnosti materiálu nepotřebuje velkou lisovací sílu. Instalatér při své práci nepoužívá žádné lepidlo nebo svařovací techniku, a dokonce ani těsnicí O-kroužek.

RAUTITAN má v místě spoje stále stejnou světlost, takže nedochází k tlakovým ztrátám a hlučným rázům. Vysoce pevný spoj je spolehlivý a jeho životnost je bezkonkurenční, proto také společnost REHAU dává na svůj systém záruku 10 let.

vodovodní trubky RAUTITAN 5

V případě sanací je důležité, že RAUTITAN lze napojit i na stávající systém. Neméně podstatná je jednoduchá vizuální kontrola spoje, neboť nezalisovaný spoj se znatelně odlišuje. Protože nedochází k redukcím průměru, průchod vody nemá žádná hluchá místa, kde by voda stála a tvořily se bakterie.

Montážní komponenty systému RAUTITAN umožňují zachovat kvalitu pitné vody, která do značné míry závisí na její omezené trvanlivosti. Stojatá voda v méně využívaných rozvodech (koupelna pro hosty, zahradní armatura) má za následek množení mikroorganismů, které mohou velmi rychle kontaminovat i ostatní části rozvodů.

V těchto případech se doporučuje instalace s okruhovým propojením, která zajistí pohyb vody i v méně využívaných místech. Pitná voda tak může téci k odběrnému místu vždy dvěma cestami.

vodovodní trubky RAUTITAN 3

U některých opravdu málo používaných odběrných míst je vhodné použít speciální, obloukový T-kus RAUTITAN RX+, aby se voda v okruhovém vedení stále pohybovala prostřednictvím přímého napojení ze stoupačky nebo z rozdělovače. Fitinky REHAU RX+ jsou od letošního roku vyráběny z červeného bronzu, u kterého bylo stopové množství olova nahrazeno směsí fosforu a síry.

Další informace na www.rehau.cz

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU