Na Novém Hrádku bude rozhledna z větrné elektrárny

Partneři sekce:

Městys Nový Hrádek na Náchodsku chce ještě letos vypsat novou, již třetí soutěž na firmu, která vybuduje z tubusu bývalé větrné elektrárny turistickou atrakci. Výstavba rozhledny s infocentrem a malým parkovištěm by měla stát asi 14 milionů korun s DPH, řekl ČTK starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. O přeměnu bývalého větrníku v rozhlednu radnice usiluje několik let. "Ještě letos bychom chtěli firmu vysoutěžit. Pokud se to podaří, tak ke konci příštího roku by mohlo být hotovo," řekl ČTK Drašnar.

Radnice má už na projekt dotaci z česko-polského projektu Interreg. Dotace by měla činit asi 85 procent z uznatelných nákladů, tedy z původně navrhovaných zhruba 12 milionů korun s DPH.

První soutěž vyhlásila radnice v zimě roku 2018, ale žádná firma se nepřihlásila. Druhou soutěž vypsanou letos na jaře radnice nedávno zrušila, protože oba uchazeči výrazně překročili předpokládanou cenu 12 milionů korun. Podle radnice navrhovali postavit rozhlednu s infocentrem téměř za 19 milionů korun. Před vyhlášením třetí soutěže by měla být úpravena projektová dokumentace tak, aby se cena zvýšila na asi 14 milionů korun s DPH.

Rozhledna na kopci v nadmořské výšce kolem 600 metrů by měla vzniknout z tubusu větrníku, který tam stojí od 90. let. Vyhlídková plošina vytvořená z kovových roštů bude ve výšce 32 metrů nad zemí. Infocentrum vznikne z nedaleké nevyužívané budovy bývalé trafostanice.

„Kopec, kde by rozhledna měla vzniknout, je již za první republiky uváděn, jako místo dalekých rozhledů. Dnes je výhled ztížen kvůli stromům. Rozhlednou docílíme, že se otevře pohled do dalekého okolí. Dohlédne se třeba na hřeben Orlických hor, Krkonoše, ale i na Kunětickou horu u Pardubic,“ řekl ČTK Drašnar. Rozhledna bude na páteřní turistické červeně značené trase, tzv. Jiráskově cestě, která vede z Náchodska do Orlických hor.

Větrná elektrárna u Nového Hrádku byla první svého druhu v Královéhradeckém kraji. Zařízení z poloviny 90. let se však nikdy do trvalého provozu nedostalo a nakonec skončilo ve šrotu. Ze čtyř větrníků zůstal jediný, včetně bývalé trafostanice. V Královéhradeckém kraji jsou dva větrné parky o celkovém výkonu 10 MW, a to u Zlaté Olešnice a menší u obce Vítězná u Dvora Králové nad Labem, oba na Trutnovsku v Podkrkonoší.

Vybudování rozhledny nad Novým Hrádkem spadá do projektu Česko-polská hřebenovka – východní část, jehož nositelem je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Cílem projektu je oživit česko-polské pomezí a podpořit cestovní ruch. Projekt počítá s vybudováním 11 rozhleden, dvou informačních center a s novým značením hřebenové trasy od Sněžky po Praděd. Rozpočet projektu, který by měl být dokončen v roce 2020, je zhruba 95 milionů korun.

Tomáš Kučera
Zdroj: ČTK