Energetické úspory na Stavebních veletrzích Brno
Galerie(4)

Energetické úspory na Stavebních veletrzích Brno

Partneři sekce:

Jakou máte ledničku? Áčko? Dokonce A+! A pračku? A co dům? Že je to nesmysl, že domy nejsou takhle značené? Ale ano, jsou – tedy, už brzy budou! Přinejmenším ty nově realizované. Je to logické vyústění trendu sjednocování tuzemských předpisů s legislativou Evropské unie.


–KOMERČNÍ PREZENTACE–

Energie a budovy?
Celosvětově zdaleka největší objem zbytečně vyrobeného tepla jde na účet bydlení a služeb obyvatelstvu… Obchody, úřady, nemocnice, školy, obytné domy – to všechno jsou emitenti tepla, které je spolu se skleníkovými plyny hlavním viníkem globálního oteplování. V současné době již vlastně nejde ani o diskusi o tomto tématu – již totiž platí stavební zákon, který vychází z evropské legislativy a na rozdíl od předchozích zákonných úprav ekologická hlediska respektuje. Od 1. ledna roku 2009 budou dokonce v plné účinnosti některé odložené paragrafy zákona o hospodaření energií.

Pozor – štítek!

Majitele a provozovatele budov o celkové podlahové ploše nad 1 000 metrů čtverečních čeká v souvislosti se zákonem č. 177/2006 Sb., o hospodaření energií, řada povinností. Zákon totiž přináší zásadní změny v energetické náročnosti budov. Vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetické náročnosti budov.

„Jde například o paragraf 6 o účinnosti užití energie, podle něhož je od 1. ledna 2007 novou povinností vlastníka nebo provozovatele kotlů a klimatizačních systémů zajistit pravidelnou kontrolu jejich účinnosti,“ vysvětluje Jiří Šála, autorizovaný inženýr a soudní znalec v oboru stavebnictví. Povinnost kontrol větších klimatizačních systémů má účinnost k 1. lednu 2009. „Nejdůležitější změnou je pak nový paragraf 6a o energetické náročnosti budov. Od 1. ledna 2009 musí být prokazatelně realizována opatření v oblasti snižování energetické náročnosti prakticky u všech nových budov a větších změn existujících budov,“ dodává Šála.

I při rekonstrukcích!

Existující budovy mohou být také rekonstruovány na nízkoenergetické nebo jim blízké. Náklady jsou sice vyšší než u novostaveb, avšak úspora energie je zejména u hůře tepelně chráněných starších budov také výrazně vyšší. Při očekávaném budoucím nedostatku klasických energií a s tím spojeným růstem jejich cen nabývá aktuálnosti heslo, které razí odborníci: Investujte v korunách a budete šetřit v eurech.

Všechno lze vidět v Brně!

Energeticky úsporné budovy nezahrnují pouze větší tepelné izolace obálky budovy, výrobu teplé vody solárními kolektory či použití moderní otopné techniky, například kondenzačního kotle. Všechny tyto položky vypadají jako pozvánka na Stavební veletrhy Brno ve stylu pasivní, a přesto levný. Ani jedna z uvedených položek nechybí mezi exponáty či tématy letošního ročníku Stavebních veletrhů Brno přinejmenším poslední desetiletí a další stovky různých řešení jednotlivých komponentů, které jsou pro pasivní stavby nezbytné, bylo možno nalézt doslova v každé třetí expozici loňských veletrhů. Tím spíše že úspory energií jsou zvýrazněným tématem, které se potáhne všemi obory Stavebních veletrhů Brno 2009.