Čtvrtý ročník studentské soutěže Solar Decathlon
Galerie(3)

Čtvrtý ročník studentské soutěže Solar Decathlon

V říjnu se konal již čtvrtý ročník studentské soutěže o nejlepší návrh, stavbu a provoz inteligentního domu se solárním napájením. Soutěže se jako už tradičně zúčastnilo dvacet vybraných vysokoškolských týmů, které se od 8. do 21. října utkaly na National Mall ve Washingtonu DC. Kromě týmů z amerických škol se soutěže účastnili také studenti ze Španělska a Německa.

První ročník soutěže se konal v roce 2002, následovaly ročníky 2005 a 2007. Soutěží se vždy na podzim, místo konání je také tradiční – National Mall ve Washingtonu. Soutěž se od počátku těší velké popularitě, na postavenou solární vesnici se pokaždé přišlo podívat více než 100 000 návštěvníků.

Soutěžící měli za úkol navrhnout, postavit, uvést v provoz a následně i demontovat dům se solárním zdrojem energie, který bude nejen energeticky efektivní, ale také designově atraktivní a pohodlný pro svoje obyvatele. Po dokončení stavby a vnitřního vybavení jsou domy otevřeny široké veřejnosti a každý návštěvník má tak možnost spatřit, jak vypadá v praxi kombinace energetické efektivity, využití solární energie a bytového designu. Stavba domů probíhá v lokalitách jednotlivých univerzit, na místo konání soutěže se pak domy přemisťují až těsně před začátkem klání.

Během soutěže týmy získávají hodnocení v deseti disciplínách nazvaných: Architektura, Inženýrská koncepce, Průzkum trhu, Komunikace, Pohoda prostředí, Použitelnost, Teplá voda, Osvětlení, Elektrická zařízení, Energetická bilance.

Do soutěže jsou zařazeny domy, které používají ke svému provozu pouze energii získanou ze slunce, a zároveň:

  • jsou atraktivní a pohodlné pro život,
  • poskytují pohodlné a zdravé vnitřní prostředí,
  • zajišťují příjemné a odpovídající osvětlení,
  • dodávají energii na provoz domácnosti,
  • zajišťují teplou vodu,
  • mají vyvážený poměr produkované a spotřebované energie.

O výsledcích rozhoduje odborná porota složená z uznávaných osobností z oboru architektury, TZB a příbuzných oborů.

Vítězné týmy
Vítězem letošního ročníku se stal tým z Německa z Technické Univerzita v Darmstadtu, který zvítězil i v minulém ročníku soutěže. Studenti se maximálně soustředili na efektivní získávání a využití energie – každou dostupnou plochu použili k instalaci fotovoltaických zařízení, obálka budovy je napěchována nejmodernějšími technologiemi. Tým s velkým odstupem zvítězil v kategorii Energetická bilance, neboť instalované fotovoltaické systémy vyrobily výrazně více energie, než kolik dům potřeboval ke svému provozu.

Druhé místo obsadili studenti z Univerzity v Illinois, kteří postavili dům se štítovou střechou. Dům na rozdíl od některých jiných soutěžních staveb fungoval bez jakéhokoliv problému po celou dobu soutěže. Jeho tvůrcům se podařilo vhodně vyjádřit příslušnost k jejich kulturnímu dědictví a dům je synergií­ starých a novodobých trendů v architektuře.

Na třetím místě se umístil tým z Kalifornie (Santa Clara Univerzity). Jejich dům se téměř ve všech kategoriích umístil mezi prvními třemi místy a zvítězil v prestižní kategorii Architektura; v kategorii Inženýrská koncepce obsadil druhé místo. Příští ročník soutěže se bude konat v roce 2011.

Zdroj: www.solardecathlon.org
Foto: Jim Tetro

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.