PVC podlaha v podobě dílců Elektrostatik se využívá i do laboratoří a nemocnic

Víte, z čeho se vyrábí vinylová podlaha? Lze ji recyklovat?

Partneři sekce:

Vinylové podlahy v poslední době zažívají díky svým skvělým vlastnostem učiněný boom. Svým vzhledem totiž dokonale imitují podlahy ze dřeva, kamene, tkaniny a vynikají vysokou odolností i snadnou údržbou. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, z čeho se vlastně vinylové podlahové krytiny vyrábějí a jak se vinyl recykluje? Pojďme si blíže představit materiál, který změnil podobu světa podlah.

Vinyl pod lupou

Pod pojmem vinyl nebo také jinak polyvinylchlorid si můžete jednoduše představit plast neboli umělou hmotu. Zajímavé je, že je tato umělá hmota třetí nejpoužívanější na zemi. Důvodem je její univerzální použití. Vinyl může mít různé složení, které určuje jeho vlastnosti, a to díky současným pokročilým technologiím, jež umožňují přidávat různá aditiva. Výsledný produkt tak může být tuhý i měkký. Díky tomu jsou na trhu k dostání vinylové podlahy vhodné pro bytové i komerční použití.

Ukázka vinylové podlahy Fatra Thermofix v obývacím pokoji
Ukázka vinylové podlahy Fatra Thermofix v obývacím pokoji |

Vinyl a PVC

Existuje rozdíl mezi vinylem a PVC? To je otázka, která zajímá mnoho lidí, kteří se rozhodli pro výběr podlahy. A jaká je odpověď? PVC podlaha a vinylová podlaha je vyrobena z jednoho a toho samého materiálu, pokud mluvíme o složení, v případě konstrukce a procesu celkového zpracování se může lišit. U obou podlah se jedná o kompletně syntetický materiál. Rozdíl je však v tom, že se PVC už roky prodává v rolích a vinyl je tvrzená PVC podlaha v podobě dílců, u kterých dochází k přídavku vrstev zaručující rozměrovou stálost. Rozličný název umožňuje především odlišit od sebe tyto dvě podlahové krytiny s rozdílnou pokládkou.

Je možné vinyl recyklovat?

Možná vás také zajímá, jestli je možné vinylové podlahy recyklovat. V současné době je naprostá většina vinylových podlah recyklovatelná, a některé z firem dokonce zpracovávají plastové odpady, které během výroby vyprodukují. Fatra v roce 2019 podepsala: „ReVinylFloor Industry Charter on controlled loops for end-of-life flooring products“ (chartu o řízené cirkulaci podlahovin s končící životností), která zavádí a stanovuje konkrétní krátkodobé cíle do roku 2020, stejně tak i dlouhodobé vize do roku 2030. Charta byla zveřejněna v únoru 2019.

Fatra a.s. je součástí charty o řízené cirkulaci podlahovin s končící životností ReVinylFloor
Fatra a.s. je součástí charty o řízené cirkulaci podlahovin s končící životností ReVinylFloor |

ReVinylFloor je dobrovolné sdružení významných firem, které vyrábí, dodávají nebo se jinak podílejí na produkci vinylových podlah. Dále mohou být členy společnosti zabývající se recyklací, které společně usilují o recyklaci podlahových krytin obsahující PVC.

Fatra stejně jako ReVinylFloor si klade za cíl prosazovat a rozšiřovat iniciativu recyklace PVC ve prospěch celého průmyslu. ReVinylFloor řeší kolektivní výzvy v oblasti udržitelnosti, aby podpořil průmysl PVC na cestě k udržitelné budoucnosti. ReVinylFloor si klade za cíl maximalizovat odklon od skládek i spalování a směřovat k zajištění zdravého a silného trhu na poli recyklace v Evropě.

V průmyslu podlahových krytin se PVC používá k vytvoření extrémně houževnatých, dlouhotrvajících, hygienických a snadno čistitelných vinylových podlah. Tyto vlastnosti činí z vinylových podlah populární a široce používanou alternativu v různých odvětvích.

Každý výrobek bez ohledu na to, jak je trvanlivý a kvalitní dosáhne v určitém okamžiku konce svého životního cyklu. V současné době končí většina odpadu z PVC na skládkách nebo ve spalovnách. Proto partneři ReVinylFloor usilují o to, aby jejich zpracované materiály stále více vstupovaly do nových životních cyklů výrobků. I firma Fatra, a.s. v současné době vyvíjí program, který by měl pomáhat ke zvýšené recyklaci těchto materiálů.

Zdroj: PR článek společnosti Fatra, a.s.