Přehled trhu: Polyuretanové a epoxidové podlahy

Přehled trhu: Polyuretanové a epoxidové podlahy

Partneři sekce:

Polyuretanová podlaha je měkčí a lépe snáší tepelnou roztažnost. Epoxidová podlaha je tvrdší a povrchově křehčí. Polyuretanové a epoxidové podlahy se zpočátku využívaly především v průmyslových budovách. V současnosti nacházejí svoje využití i v rodinných domech či v občanské výstavbě. Většinou jde o dvousložkovou směs na bázi tekutých PU nebo epoxidových pryskyřic.

Polyuretanové podlahy jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru, ke zhotovení celoplošných, bezespárových nášlapných vrstev v kancelářích, víceúčelových halách, nemocnicích, domovech důchodců a domech s pečovatelskou službou, výstavních prostorách a podobně. Vhodným pokladem je beton, cementové potěry a litý asfaltový koberec. Je pružnější a houževnatější než epoxidová a aplikuje se v tloušťce 3 až 4 mm.

Používá se všude tam, kde je požadavek na zvýšenou zátěž podlahy nebo kde je třeba sanovat problematický podklad – praskliny, nevhodné dilatace a podobně. Epoxidové podlahy jsou vhodné pro povrchovou úpravu v interiéru občanské bytové výstavby a průmyslových staveb, které budou vystaveny střednímu provoznímu zatížení, jako jsou například laboratoře a distribuční sklady. Hodí se i do prostředí s intenzivním pohybem osob, jako jsou například bary, hotelové haly, kanceláře, jídelny, přednáškové místnosti a podobně. Epoxidová podlaha je tvrdší, ale zároveň povrchově křehčí (než polyuretanová) a aplikuje s v tloušťce 2 až 3 mm.

Murexin Litá epoxidová podlaha

murexinPenetrace: Epoxidová pryskyřice EP 70 BM
Vyrovnání: Epoxidová pryskyřice EP 70 BM plněná křemičitým pískem
Povlak: Epoxidový povlak základní EP 2

Epoxidová litá podlaha je tvořena pigmentovaným plněným dvousložkovým systémem na bázi modifikovaných epoxidových pryskyřic. Jednoduchým způsobem lze vytvořit barevný podlahový povlak s vysokou pevností a otěruvzdorností, velmi dobrou chemickou odolností a snadnou údržbou během 48 hodin. Použití je možné v prostorech se střední až vysokou mechanickou a chemickou zátěží.

Spotřeba
Epoxidová pryskyřice EP 70 BM 0,3 kg/m2 penetrace + 0,6 kg/m2 vyrovnávací vrstva (stejná spotřeba písku)
Epoxidový povlak základní EP 2 1,45 kg/m2 na 1 mm vrstvy

Balení
Epoxidová pryskyřice EP 70 BM, složka A+B 20+10 kg
Epoxidový povlak základní EP 2, složka A+B 25+5 kg

Výrobce
Murexin, www.murexin.cz

Stachema Samonivelační interiérový polyuretanový nátěr

stachema

Oprava podkladu: EPROSIN
Příprava podkladu: podklad SINEPOX S 2311
Povlak: polyuretanový email SINEPUR U 2055

Dvousložkový polyuretanový vrchní email matný určený pro silně namáhané vrchní nátěry na kovy, beton, stavebniny, dřevo, umělé obkladové materiály, některé plasty, lisovací hmoty apod. Je vhodný pro nátěry zátěžových podlah. Odolný proti povětrnosti a slunečnímu záření, chemikáliím, olejům, tukům, proti zásadám a některým rozpouštědlům.

Spotřeba
EPROSIN
SINEPOX S 231, 142-125 g/m2
SINEPUR U 2055, 125 g/m2

Balení
EPROSIN
SINEPOX S 2311, sety 1,12 kg, 5 kg, 10 kg (složka A+B)
SINEPUR U 2055, sety 1,18 kg, 5 kg, 10 kg (složka A+B)

Výrobce
Stachema, www.stachema.cz

Arturo Epoxidová litá podlaha

Podkladový nátěr: Arturo EP 6060
Základní nátěr: Arturo EP 2500
Vrchní nátěr: např. Arturo PU 7750

Litá podlaha bez obsahu rozpouštědel, dvoukomponentová samorozlévací podlahová vrstva na bázi epoxidové pryskyřice. Vhodná jako trvanlivá, bezespárová, barevná litá podlaha na cementové, anhydritové, magnezitové podklady a dlažbu do průmyslových hal, dílen a výrobních prostorů. Odolná proti střednímu až silnému namáhání, chemikáliím, proti úderu a nárazu. Pro vytvoření dekorativního povrchu je možné ještě čerstvý povrch posypat karbidem křemíku, zabarveným křemičitým pískem nebo barevnými lupínky.

Spotřeba
Arturo EP 6060, přibližně 125 až 250 g/m2 (základní nátěr), 500 až 700 g/m2  (stěrkovací nátěr)
Arturo EP 2500, přibližně 1,6 kg/m2 (tloušťka vrstvy 1 mm)
Arturo PU 7750, 10 g/m2 (1 vrstva)

Balení
Arturo EP 6060, složka A: plechový kbelík, 7,5 kg, složka B: plechový kbelík, 2,5 kg
Arturo EP 2500, 5 kg sada: A = 4,25 kg, B = 0,75 kg, 10 kg sada: A = 8,55 kg, B = 1,45 kg, 25 kg sada: A = 21,37 kg, B = 3,83 kg
Arturo PU 7750, sada 10 kg: A = 8 kg, B = 2 kg, sada 5 kg: A = 4 kg, B = 1 kg

Výrobce
Arturo flooring, v ČR např. MM Praha lité podlahy, www.mmlitepodlahy.cz

Sika Epoxidová podlaha do garáže

 

sika

Podkladový nátěr: Sikafloor Garage + 5 % vody
Základní a vrchní nátěr: neředěný Sikafloor Garage

Barevný epoxidový nátěr do garáže dodá betonové podlaze atraktivní vzhled a zároveň ji chrání před znečištěním od motorového oleje, poškozením rozmrazovacími solemi, pronikáním vlhkosti. Takto ošetřená podlaha je odolná proti skvrnám, snadno se udržuje a odolává normálnímu až středně těžkému mechanickému namáhání. Nátěr je díky svým vlastnostem vhodný pro použití v interiéru v prostorách, jako jsou sklady, prádelny, dílny, sklepy a podobně. Dodává se v barevných odstínech – oxidově červená, zelená, šedá a bílá.

Spotřeba
Podkladový nátěr – 0,2 kg/m2
Základní nátěr – 0,3 kg/m2
Vrchní nátěr – 0,3 kg/m2

Balení
Sikafloor Garage – plechový kbelík, 6 kg (složka A 4,38 kg nádoba, složka B 1,62 kg nádoba)

Výrobce
Sika, www.sika.cz

Mapei Samonivelační epoxidová stěrka

Stěrka: Mapefloor I 320 SL CONCEPT

Samonivelační dvousložková epoxidová stěrka bez obsahu rozpouštědel s barevným zrnitým efektem. Používá se pro povrchovou úpravu podlah v interiéru občanské bytové výstavby a průmyslových staveb, vystavených středně silnému provoznímu zatížení, jako jsou například laboratoře a distribuční sklady. Díky jejímu estetickému vzhledu a odolnosti proti opotřebení ji lze použít v prostředí s intenzivním pohybem osob, jako jsou například bary, hotelové haly, kanceláře, jídelny, přednáškové místnosti, prezentační prostory a podobně. Vyrábí se v pěti barevných mutacích.

Spotřeba
Mapefloor I 320 SL CONCEPT – 3 kg/m2

Balení
Mapefloor I 320 SL CONCEPT – složka A: plechový kbelík, 13,8 kg, složka B: plastový kbelík, 3 kg

Výrobce
MAPEI, www.mapei.cz