Ukázka podlahy Fatra Thermofix v interiéru

LVT dílce pro podlahové topení

Partneři sekce:

Prostupnost tepla podlahové krytiny je v případě podlahového topení silný faktor, který Vás často omezí na několik málo druhů podlahovin. Díky moderním technologiím a pokroku dnešní vinylové dílce splňují nejen tepelnou prostupnost, která je srovnatelná s prostupností tepla dlažby, ale věrně dokáží imitovat přírodní materiály, které by ve své originální podobě prostupu tepla zabraňovaly. Teplo z podlahového vytápění se dostane do všech koutů místnosti, protože z podlahy stoupá rovnoměrně.

Jednoduchý, ale zároveň komplikovaný

Lepené vinylové dílce řady Thermofix a Imperio se vyznačují především detailní texturou a dokonalou imitací přírodních materiálů. Co ale není po položení vidět je jejich struktura, která zajišťuje rozměrovou stálost a vynikající předpoklady pro položení na povrch s podlahovým topením. Struktura jednotlivých dílců je tvořena z několika vrstev, kde nejdůležitějšími prvky jsou skelné rouno zajišťující rozměrovou stabilitu v případě výkyvů teplot a nášlapná vrstva, která včetně PUR laku chrání vzhled a určuje odolnost podlahové krytiny a usnadňuje údržbu.

Thermofix nabízí celou řadu dekorů které jsou vhodné nejen do obývacích pokojů
Thermofix nabízí celou řadu dekorů které jsou vhodné nejen do obývacích pokojů |

Jakou roli hraje tepelný odpor?

Před výběrem krytiny by se měl vzít v potaz tepelný odpor, který je při výběru zásadní. Tepelný odpor ovlivňuje teplotu topného média v topných rozvodech. V tomto případě platí přímá úměra, tedy čím je vyšší tepelný odpor, tím je vyšší i provozní teplota podlahového topení. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s energetickou spotřebou tepla a celkovými náklady na vytápěný prostor. Tepelný odpor se odvíjí od tloušťky podlahové krytiny a teplené vodivosti.

Detailní řez produktu Thermofix
Detailní řez produktu Thermofix |

V případě lepených dílců Thermofix a Imperio z dílny české společnosti Fatra, a.s. se bavíme o tloušťkách 1,5 až 2,5 mm, což zajistí intenzivní prostupnost tepla. V porovnání s podlahovými krytinami obsahující přírodní teplotní izolanty, jako je například dřevo, je doba prostupu tepla o poznání kratší. V případě kladení podlahy je třeba brát v potaz celkovou strukturu od základové desky přes izolační souvrství, tepelnou izolaci, separační fólie až po položení lepeného vinylového dílce.

Odolnost podlahy vůči topným tělesům

Topná tělesa mohou některé materiály zdeformovat v případě vysokého výkonu a nekvalitní podlahové krytiny může docházet ke zvlnění a následnému odlepování krytiny od povrchu. V případě LVT dílců Fatra jsou lepené dílce nejen vysoce odolné vůči teplotním výkyvům, ale mají také za sebou mnoho testů, které potvrzují vhodnost použití na podkladech vyhřívaných topnými rohožemi do jejich max. výkonu 160 W/m2.

Podlaha Thermofix Dub Podzimní 12163 1v dětském pokoji
Podlaha Thermofix (Dub Podzimní 12163-1) v dětském pokoji |

Je třeba vždy dodržovat postupy nejen dle kladečského předpisu, ale také výrobce jednotlivých komponentů struktury podlahy. Po zapnutí podlahového topení musí být teplota sytému zvyšována postupně, maximálně však na teplotu povrchu podkladu 28°C.

Zdroj: PR článek společnosti Fatra, a.s.