Partneři sekce:
  • Prefa

Barevných střech přibývá, tradice se drží na venkově

Barevných střech přibývá tradice se drží na venkově 2

Tradiční „červená“ barva, kterou jsme zvyklí vídat na střechách budov, je na ústupu. S neustálým technologickým pokrokem v oblasti střešní krytiny klasiku stále více nahrazují moderní polomatné engoby a lesklé glazury.

Jaký je současný trend?

Ještě před dvaceti lety by bylo nemyslitelné, aby se na střechu umístila jinak barevná krytina než režná taška. Dnes je však již naprosto běžné, že jeden soused má na střeše lesklou černou glazuru, další hnědou polomatnou engobu a přes ulici se zrekonstruovaný dům pyšní klasickým červeným režným provedením se stylovou patinou.

Obzvláště zřetelná je barevná roztříštěnost v satelitní výstavbě, kde barvy a styl jednotlivých střech jako pomysl­né letokruhy naznačují změny trendů v průběhu let. Starší domy ještě sází na červenou, novější se zase svezly na vlně terakoty a zástavba posledních pěti let už z dálky upoutá černým leskem. Právě moderní černé a šedé tašky plně nahrazují původně dominantní červenou ve velkoměstech.

Situace je výrazně jiná na menších městech a vesnicích, kde je důraz na dodržování tradice mnohem vyšší. Výhradně režné provedení upřednostňují také majitelé chalup a chat. Nepotřebují lesklý povrch ani moderní vzhled. Na venkov míří proto, aby si od shonu velkoměsta odpočinuli a potěšili se pohledem na klasiku.

Proč jsou však nová provedení tak populární? Odpovědí může být hned několik – barva, povrch i odlišné funkční vlastnosti.

Barevných střech přibývá tradice se drží na venkově

Jak vybrat střechu?

Na novou střechu jsou kladeny vysoké nároky, vzhledem počínaje a výdrží a nenáročnou údržbou konče. Z pohledu správné funkčnosti střechy také hraje významnou roli její odvětrání. Odvětrání prostor pod střešní krytinou zabrání předčasné degradaci střešní konstrukce a použitých materiálů.

Zároveň odvětrání pod taškami brání přehřívání podkroví. Samotný výběr krytiny proto závisí na těchto faktorech:

  • sklon střechy (zásadní pro výběr správného typu tašky)
  • orientace střechy vůči světovým stranám a klimatické podmínky
  • preferovaný vzhled
  • tvar střechy (jednodušší tvar střechy = méně údržby a menší náklady)
  • vhodnost tvaru střechy ve stávající zástavbě
  • funkčnost a životnost krytiny

Jedním z důvodů, proč lidé stále častěji vybírají netradiční tašky s povrchovou úpravou, je tak nasnadě: na režných taškách se časem vlivem usazenin utvoří patina, která ovlivní vzhled tašky a střechy. Této změně vzhledu zabrání engoba a glazura střešní tašky.

Výhody engobovaných a glazovaných tašek tkví hlavně v tom, že u nich nedochází k zanášení nečistotami jako například u tašek s drsnějším povrchem nebo různými výběžky. Tašky lze vyrobit v barvě dle požadavku zákazníka, nejen červené. Nejedná se přitom o nátěr, ale o směs vpálenou do povrchu tašky, barva je tudíž stálá a „neoprší“. Kromě estetického dojmu z elegantní střechy úprava zajišťuje ochranu vůči UV záření, kyselým dešťům nebo krupobití.

Tondach novinky

Jak již bylo řečeno, odvětrání střechy je nepostradatelnou součástí každé krytiny, která má vydržet po deklarovanou dobu své životnosti či ještě déle. Na základě měření testovacího domku ve výzkumném centru AdMaS pak bylo zjištěno, že větrání střechy je účinnější a stabilnější při využití tzv. liniového způsobu, tedy prostřednictvím větracích tašek pro připojení hřebene, oproti větrání bodovému pomocí klasických větracích tašek.

V návaznosti na tento výzkum Tondach uvádí na trh novou podhřebenovou větrací tašku Samba 11 pro liniové větrání. Tato doplňková taška umožní účinnější odvětrání střechy dle provedeného výzkumu, je vybavena ochranným mantinelem chránícím větrací štěrbinu před zanášením nečistotami nebo prachovým sněhem a je dostupná ve všech barvách a povrchových úpravách typických pro krytinu tohoto typu.

Barevných střech přibývá tradice se drží na venkově 3

 

TEXT + FOTO: Tondach

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2018.

RubrikyStřešní krytina