Návrh vegetační střechy
Galerie(6)

Návrh vegetační střechy

Partneři sekce:
  • Prefa

Při plánování nového bydlení se mladí manželé rozhodli pro dřevostavbu, vegetační střecha pak byla již pouze funkčním doplněním stylu domu - přízemní bungalov jednoduchých tvarů tak přirozeně splyne se zahradou, která ho obklopuje.

Záklop stropní konstrukce tvoří OSB desky 3N 4PD o tloušťce 15 mm, na záklopu je položen jako pojistná hydroizolace opět bitumenový pás TECH 3000 Pluvitec 4.1 mm a střecha je zateplena 50 mm silným XPS. Ten je chráněný kaučokovou hydroizolační fólií Firestone Rubber Gard EPDM 1.5 mm. Finální vrstvou je kačírek ve vrstvě silné 30 mm.

Strop a střecha domu jsou konstrukčně vzájemně propojeny.

Nosná konstrukce je tvořena dřevěnými nosníky z řeziva KVH, třídy SI, o rozměru 40 x 240 mm v osové rozteči 625 mm, strop je izolován tepelnou izolací Steico Flex o celkové tloušťce 260 mm. Záklop stropu tvoří OSB desky Kronoply 3N 4PD o síle 22 mm, položené podélnou hranou kolmo na nosníky. Na OSB deskách je jako pojistná hydroizolace položen asfaltový bitumenový pás TECH 3000 Pluvitec 4.1 mm, přilepený v okrajích v šířce cca 300 mm. Tepelnou izolaci tvoří EPS S 100 Stabil 200 mm, na něm je položená kaučuková hydroizolační fólie Firestone Rubber Gard EPDM 1,5 mm. Nezbytná drenážní vrstva je zajištěna nopovou prořezávanou fólií Technodren 2010 o výšce nopů 20 mm.

Na této izolaci je položena vrstva zeminy s drcenými cihlovými střepy o výšce 60 mm, osazená skalničkami a suchomilkami. Kolem okraje střechy je asi 300 mm široký pás kačírku. Střecha je víceméně bezúdržbová.

Ne přímo vegetační, ale střecha spíše s přírodním povrchem byla zvolena v o něco jednodušší podobě také pro garáž.

Text a návrh: Dana D. Daňková