Těsnicí pásy okolo komína
Galerie(6)

Těsnicí pásy okolo komína

Partneři sekce:
  • Prefa

Těsnicí pásy okolo komína umožňují důkladné utěsnění prostupů komínů, stěn či vikýřů střešní konstrukcí. Používají se jako náhrada hladkého plechu. Jde ve většině případů o samolepicí pásy s hliníkovou vložkou, které jsou snadno tvarovatelné, což umožňuje jejich použití i na střešních krytinách s vysokým profilem.

Nejprve by se měl olemovat komín z přední strany, následně z bočních stran a na závěr ze zadní strany. Přední pás by měl být přibližně o 10 cm delší, než je šířka čela stěny komína, aby pás přesahoval přibližně 5 cm přes boční strany komína. Pásy na boční straně mají přesahovat alespoň 15 cm na vrchní straně za komín a na spodní straně by měly lícovat na tašce s už nalepeným předním dílem. Boční díly by se měly ukládat na tašku tak, aby se lepicí pás nacházel ve spodní vlně, případně až za vlnou tašky.

Jednotlivé díly na rozích komína se zastřihnou, vzájemně spojí a dotlačí. Boční strany se upraví zastřihnutím. Zadní díl musí být vždy nadstaven ze dvou částí. Po přilepení na zdivo komína se po stranách zastřihnou a na hranách zdiva zahnou a přelepí s bočními díly. V místě horní hrany těsnicího pásu se na závěr nainstaluje těsnicí lišta. Na závěr se styk lišty a zdiva utěsňuje tmelem.

Přehled těsnicí pásy okolo komína

Tondach Koralex Plus

PoužitíUniverzální lehce tvarovatelný těsnící pás na bázi butylu pro připojení střešní krytiny a svislých konstrukcí (stěn, komínů, vikýřů…). Instalace Koraflexu Plus je rychlejší a jednodušší než u tradičních klempířských prvků a u profilovaných střešních krytin zajišťuje vyšší těsnost. Vícevrstvý materiál je snadno formovatelný do široké škály tvarů a profilů. Butylová lepící vrstva zaručuje dlouhodobou a spolehlivou přilnavost k materiálům jako keramika, beton a kov.Tondach Tuning

Barevnost: červená, stříbrohnědá, černá
Rozměry: délka × šířka: 5 000 × 300 mm
Výrobce: Tondach, www.tondach.cz

Bramac Wakaflex

Použití: Wakaflex se hodí ke všem plochým i tvarovaným střešním materiálům. Můžete s ním pracovat a pokládat jej za pomoci běžného nářadí na i pod tašky. Je plastický a tvárný, takže se přesně přizpůsobí tvarům střechy. Díky jeho samosvárným vlastnostem odpadá letování nebo lepení. U nepokrytých vyčnívajících stavebních částí jej lze připojovat pomocí krycí lišty Wakaflexu a těsnicí hmoty.

Bramac Wakaflex

Barevnost: cihlově červená, červenohnědá, měděná, tmavohnědá, břidlicově červená
Rozměry: délka × šířka: 5 000 × 280 nebo 370 mm
Výrobce: Bramac, www.bramac.cz

KM Beta TOPFLEX

Použití: Samolepicí olověný těsnicí pás s víceúčelovým použitím. Těsnicí pás se může použít jako lem kolem vyústění komínů, střešních oken a vikýřů, pro izolaci svislých stěn apod. Pás se skládá ze dvou vrstev: živičné složky, která je tvořena speciální živicí obohacenou syntetickým kaučukem a vysoce lepivou pryskyřicí a ochrannou membránou, tvořenou olověnou folií s barevnou úpravou.

KM Beta TOPFLEX

Barevnost: cihlově červená, hnědá, černá
Rozměry: délka × šířka: 5 000 × 300 mm
Dodavatel: KM Beta, www.kmbeta.cz

Terran Medi-Flex

Použití: Flexibilní prvek z hliníkového plechu. Medi-Flex je dostatečně pružný a barevně přizpůsobený krytině. Butylkaučukovou lepicí vrstvou zabezpečíme utěsnění prostupů a styků komínu a střechy. Podklad musí být při montáži hladký, suchý a očištěný od oleje a prachu.

Terran Medi-Flex

Barevnost: cihlově červená, višňově červená, hnědá, antracit
Rozměry: délka × šířka: 5 000 × 300 mm
Výrobce: Mediterran, www.mediterrancz.cz

Den Braven Těsnicí ­komínový pás Flex Standard

Použití: Samolepicí komínový pás používaný při utěsnění průchodu komínů střešní rovinou, těsnění okolo vikýřů a střešních oken. Zhotovený je z vysoce jakostního profilovaného hliníkového pásu a speciálního lepidla. Produkt je odolný vůči dlouhodobému působení atmosférických vlivů a procesům stárnutí. Používá se na utěsnění a spoje všech druhů v prostoru střechy. Zejména na okolo komína, výlezů a střešních oken. Je vhodný na použití skoro všech typů střešních krytin

Den Braven Těsnicí ­komínový pás Flex 3D

Barevnost: cihlově červená, hnědá, černá
Rozměry: délka × šířka: 5 000 × 300 mm
Výrobce: Den Braven, www.denbraven.cz

TEXT: Andrea Dingová ve spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archiv výrobců

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.