Komín jako zajímavý architektonický prvek v interiéru

vodní foto

Na komín se často pohlíží jako na nutnost, která má za úkol „pouze“ odvádět spaliny ven z domu. Komín ale nemusí být pouze neviditelným srdcem domu, ale může vyniknout a okouzlit. K tomuto účelu bezpečně poslouží lehké nerezové komíny, které povýšily tuto účelovou šachtu na esteticky zajímavý prvek.

Některé nerezové komínové komíny jsou určeny k jednoduchým spalinovým cestám, z některých je ale díky jejich variabilitě možné vykouzlit doslova cokoliv.

Ideální komín nejen na dodatečnou výstavbu

Lehké nerezové komíny jsou populární variantou komínových systémů zejména díky své snadné a rychlé instalaci, která je doslova otázkou hodin. Představují cenově rozumnou variantu do novostavby , případně dobře poslouží tam, kde žádný komín není, při dodatečné výstavbě. Lehké nerezové komíny je možné vést jak interiérem, tak po fasádě, bez nutnosti výstavby základů.

Dalším kritériem volby nerezového komína je zmíněná estetická stránka. Společnost Schiedel, která se zabývá vývojem a výrobou komínových systémů již 70 let nabízí celé portfolio komínových systémů, které uspokojí velmi různorodé požadavky projektanta či architekta.

Z nerezových komínových systém jistě stojí za zmínku produkt Schiedel Permeter, který se pohybuje ve velmi přijatelné cenové hladině. Tento moderní komínový systém s vnitřní nerezovou vložkou, tepelnou izolací a pláštěm z komaxitované pozinkované oceli, lze pořídit v několika tloušťkách a třech barevných variantách: bílé, šedé nebo černé. Komín tak lze sladit s domem nebo naopak vytvořit netradiční barevný kontrast.

Díky velkému množství různých prvků, lze komín přizpůsobit a poskládat do individuálních tvarů tak, aby působil doslova jako vyrobený na míru. Před několika lety velmi odvážně zkusil hranice komínového systému Permeter architekt Jan Šépka. V jedné ze svých realizací, v Domě u Sadu, nechal komín Schiedel Permeter doslova proplouvat celým interiérem domu.

Jan Šépka

Velkým plusem komínu Schiedel Permeter je univerzálnost použití. Umožňuje odvod spalin od všech typů spotřebičů na všechny druhy paliv. Hodí se pro všechny vytápěcí systémy, včetně přetlakových i podtlakových a lze z něj vytvořit i tvarově složitější kompletní spalinovou cestu.

Pro přetlakový provoz stačí vložit do připravených drážek v hrdle silikonové těsnění. Díky tomu je Permeter vhodný i pro kondenzační kotle.

Dalším zajímavým produktem z dílny Schiedel je letošní novinka Permeter Smooth Air, jehož hlavní výhodou je přívod vzduchu potřebného k hoření meziprostorem komínového pláště, což je výhodné zejména v nízkoenergetických domech s řízeným větráním a rekuperací tepla. Přívod spalovaného vzduchu komínovým pláštěm byl doposud standardem pouze u prémiových keramických komínových systémů.

Zajímavá je i estetická stránka celého systému. Po celé délce komínového tělesa zmizely klasické spoje se sponami. Výsledkem je hladký komín velmi elegantního vzhledu.

Schiedel Permeter 2

Novinka letošního roku sice nedovoluje tvarová dobrodružství, jako její předchůdce, ale zákazník si stále může vybrat ze tří barevných provedení: bílé, šedé a černé. Komín je tak možné sladit s interiérem nebo ho naopak barevně odlišit a nechat ho vyniknout.

Schiedel Permeter

ZDROJ: PR článek společnosti Schiedel

RubrikyKomíny