Atlas Copco uvedl novou řadu kompresorů série 8. Jsou lehčí, úspornější a výkonné
Galerie(3)

Atlas Copco uvedl novou řadu kompresorů série 8. Jsou lehčí, úspornější a výkonné

Partneři sekce:

Více než 10 let zabral švédskému výrobci Atlas Copco vývoj nové řady vzduchových kompresorů. Čekání ale stálo za to – kompresory řady 8 jsou o 150 kg lehčí a mají o 12 % nižší spotřebu paliva než konkurenční stroje srovnatelného výkonu. Významným krokem vpřed je i nový efektivnější element. A to přináší celou řadu výhod.

Všechny stroje do 750 kg
8. řada pneumatických kompresorů Copco sestává celkem z 8 standardních (7 barů) a středotlakých 10,3-12 barů) modelů. Kompresor s nejnižším výkonem XAS 38 Kd poskytuje 2,0 m3 vzduchu za minutu, ten nejvýkonnější – XAS 88 Kd – zvládne i 5,0 m3 za minutu.

Všechny kompresory jsou i přesto velmi lehké a včetně generátoru, dochlazovače, přimazávače, boxů na nářadí a palivové nádrže váží v rozmezí 500-750 kg. To je o 20 % méně než stejně výkonné stroje jiných značek. Nízká hmotnost nevypadá dobře jenom na papíře, ale má i praktické využití – kompresory můžete zapřáhnout za osobní auto a nepotřebujete k tomu zvláštní řidičské oprávnění.

Vedle nižší hmotnosti vás kompresor zaujme také menšími rozměry. Oproti předchozí sérii se je podařilo snížit o 15 %. Vysokoobjemová palivová nádrž současně umožňuje pracovat po celou směnu bez potřeby doplňovat palivo.

U vybraných modelů je k dispozici i volitelný vestavěný generátor o výkonu 12,0 kVA, který poskytuje dostatečné množství elektrické energie pro svařování, osvětlení, topení, pohon stavebních nástrojů a nářadí.

Bytelná konstrukce a spolehlivý motor

Vzdor nízké hmotnosti nejsou kompresory Atlas Copco série 8 žádné křehké přístroje – díky použití patentovaného krytu HardHat® vykazují vysokou odolnost proti mechanickému poškození i proti korozi a zvládnou i velmi drsné podmínky a zacházení. K tomu jim dopomáhá i systém ochrany motoru proti vzduchovým bublinám.

Srdcem kompresorů Copco jsou spolehlivé motory Kubota ve výkonové škále od 14,9 po 33 kW. Potěší vás hlavně svojí nízkou spotřebou, v průměru spotřebují o 12 % nafty méně než byste od podobně výkonných strojů očekávali. Zásluhu na tom má automatický regulátor, který upravuje otáčky motoru v závislosti na spotřebě vzduchu.

Samotná konstrukce kompresoru zaručuje velmi dobrou přístupnost ke všem dílům. Kapotu zvednete pomocí plynových vzpěr, boční panely a zadní a přední deflektory můžete snadno odejmout. Moc často to ale dělat nebudete, protože modely 8. série mají minimální servisní nároky – v prvních 2 letech provozu jim stačí asi jedna hodina servisní údržby.

63135>

Ekologické a dostupné

Atlas Copco elegantně vyřešil také filtraci, která využívá jednoduchého odstřeďování v systému. Výměna filtrů je pak snadná a rychlá díky tomu, že externí filtr je umístěn na olejovém separátoru.

Švédský výrobce potěší také ty, kteří myslí na dobro naší planety. Nejen nízkou spotřebou nafty, ale také tím, že ekologická vana zabraňuje úniku nečistot do krajiny. Všechny modely řady 8 odpovídají aktuálním evropským normám souvisejícím s bezpečností práce, výfukovými emisemi a hlučností.

Kompresory 8. série Atlas Copco pořídíte třeba u autorizovaného dodavatele Manek, stavební stroje, spol. s.r.o., kde vás v ceně kompresoru čeká také zaškolení obsluhy a záruční i pozáruční servis.

ZDROJ: PR článek Atlas Copco s.r.o.