Kvalitní okna vás ochrání před hlukem z ulice

pexels olga lioncat 7245301
Zdroj: VEKA

Mezi nejdůležitější vlastnosti oken patří schopnost izolovat hluk. Pokud máte dům obklopený tichou zahradou, široko daleko žádnou silnici či nádraží, problémy s hlučností řešit nemusíte. Ovšem pokud žijete v husté městské zástavbě a pod okny vám drnčí tramvaje, zbystřete!

Stejně jako u jiných stavebních prvků, i zde se klasifikují rozdílně pokud jde o samostatný výrobek nebo zabudovaný prvek tvořící součást obálky budovy (ČSN 73 0532). V prvním případě je sledovaným ukazatelem hodnota vážené stavební neprůzvučnosti – R´w, která je měřena v decibelech.

IAV F3R9669 DRUCK 300dpi
Zdroj: VEKA

Pro samostatná okna jde o váženou neprůzvučnost – Rw [dB]. Podle hodnoty vážené neprůzvučnosti Rw se výrobky v kategorii otvorových výplní řadí do tříd a platí, že čím vyšší třída, tím menší prostupnost hluku do interiéru:

Třída zvukové izolace oken (TZI)Vážená neprůzvučnost oken Rw
0≤ 24 dB
125-29 dB
230-34 dB
335-39 dB
440-44 dB
545-49 dB
6≥ 50 dB

 

Pro představu, domácí prostředí má hladinu hluku 30-40 dB. Například mluvené slovo má hodnotu cca 35 dB, chladnička cca 40 dB, osobní auto ve městě 70–80 dB a pro klidný spánek by měla být hodnota pod 30 dB.

Vsaďte na akustická či vrstvená skla

Zvukovou izolaci je ideální řešit pomocí akustických skel s rozdílnou tloušťku tabulí a rozšířeným meziskelním rámečkem. Další variantou jsou vrstvená skla, kdy jsou skleněné tabule již z výroby „slepeny“ akustickými foliemi. Tyto fólie lze samozřejmě na stávající okna i nalepit, ale nejde o tolik účinné řešení jako v případě vrstvených skel. Většinou totiž získáte útlum pouze v jednotkách dB.

Okno vyrobené z profilu VEKA SOFTLINE 82 skvěle tlumí hluk
Okno vyrobené z profilu VEKA SOFTLINE 82 skvěle tlumí hluk | Zdroj: VEKA

 „Zjednodušeně lze charakterizovat okna podle zasklení takto – trojskla se stejnou tloušťkou spadají do třídy TZI2, trojskla s akustickým sklem do TZI3 a vrstvená do TZI4,“ vysvětluje Milan Klepsa, v ČR a SR hlavní zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Pokud máte zájem o bližší informace a potřebujete poradit s výběrem protihlukových oken, obraťte se na partnery VEKA, kteří okna vyrábějí z nejkvalitnějších profilů dostupných na trhu.

RubrikyOkna a dveřeŠtítky