Galerie(6)

HS portály z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X

Velkoformátové prosklené dveře neboli HS portály jsou vyhledávaným architektonickým prvkem současného stavitelství, který uživateli zajistí nejpohodlnější přístup z obývacího pokoje přímo na terasu domu nebo do zahrady.

Dalším efektem HS portálů je větší množství světla v interiéru a optické zvětšení prostoru. Ruku v ruce s vysokými uživatelskými vlastnostmi jsou však na tyto prvky kladeny i výjimečné technické požadavky, počínaje tepelněizolačními vlastnostmi a konče vysokou torzní tuhostí a odolností proti ohybu. Souběžně s působením agresivních klimatických podmínek, zejména slunečního záření, hraje velkou roli hmotnost těchto prvků, která je poměrně vysoká, protože sklo je prostě těžký materiál.

Navíc, mezi vyhledávané dekory stále patří antracitové provedení, které je v letních měsících logicky nejvíce tepelně zatěžováno, a tudíž hrozí největší riziko průhybů, což může vézt až k narušení nebo omezení funkčnosti.

Zákazník si určuje, jak bude celý systém fungovat, to znamená z pohledu energetických úspor, hlukového útlumu, funkčnosti i bezpečnosti. V podstatě má při návrhu HS portálu na výběr z materiálů – hliník, dřevo nebo plast, respektive čtvrtým materiálem je kompozitní RAU-FIPRO X od firmy REHAU, což je v podstatě plast s vysokým podílem skelných vláken.

RAU-FIPRO X je již druhá generace kompozitního materiálu s ještě vyšším podílem skelných vláken (o 53,8 %) než u předchozí verze, která tímto vylepšením posunula hranice možných rozměrů okenních systémů zase o kus dál. A to při zachování všech výhod plastových oken-dveří.

Na materiálu rozhodně záleží

U velkých posuvných dveří je právě díky nadměrné velikosti křídel důležitá tvarová stálost a stabilita. Kompozitní materiál RAU-FIPRO X u HS portálu GENEO tuto vlastnost bez problémů splňuje a umožňuje navrhovat konstrukce až do výšky 2,7 m a šířky 10 metrů s maximální průchozí šířkou 5 m!

HS portály GENEO je možné používat i u nízkoenergetických a pasivních domů. Pokud investor o něco málo sníží své požadavky na velikost (výška 2,4 m) a zvolí GENEO systém bez ocelové výztuže, může vnitřní prostor okenního profilu využít pro vložení termomodulu, který tepelněizolační vlastnosti vylepší.

Díky propracovaným detailům HS portál REHAU splňuje spolehlivě i Blowerdoor test těsnosti objektu. Okenní křídla GENEO je díky tvarové stabilitě možné vyrábět až do hmotnosti 150 kg, což usnadňuje použití těžkého zvukověizolačního a bezpečnostního zasklení. Kompozitní materiál tak přiblížil rozměry okenních prvků hodnotám, které byly dříve vyhrazeny pouze hliníku.

Navíc lze design oken i velkých posuvných dveří přizpůsobit vzhledu hliníkových elementů pomocí hliníkových obložek. Společně s antracitově probarveným profilem pak představují vrchol designérského řešení.

PSK versus HS

Připomeneme, že v oblasti kování a způsobu otvírání posuvných dveří propojujících interiér domu se zahradou, se nejčastěji můžeme setkat se dvěma typy: PSK element, který je levnější a tím pádem na trhu nejvíce zastoupený, nebo již dříve zmíněný HS portál. Křídlo u systému PSK je zapuštěné do rámu a otevírá se vysunutím a následným odsunutím. Nevýhodou je práh, který je nutné při vstupu na zahradu překračovat, a také určité omezení šířky okenního křídla.

700 D257

Na druhou stranu tento systém lépe izoluje, protože je konstrukčně podobný klasickému oknu. Druhý typ, takzvaný HS portál, má ovšem vysokou přidanou hodnotu právě v absenci jakékoliv překážky „na zemi“.

Ovládání je jednoduché – posuvné dveře lze aretovat v jakémkoliv místě a při maximálním otevření nabídnou významně větší průchozí prostor. U skutečně velkých HS portálů je namístě počítat s motorickým ovládáním, protože hmotnost křídla může dosahuje vysokých hodnot.

Více na www.rehau.cz

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU