Nejčastější mýty o sádrokartonových příčkách. Pojďme je společně vyvrátit!

V posledních letech se akustika lehkých příček stala tématem intenzivního zkoumání a diskuse. V této oblasti kolují různé mýty o jejich akustických vlastnostech. O jaké mýty jde a jak to ve skutečnosti s akustickou účinností lehkých příček je, vysvětlí Ing. arch. Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

Mýtus č. 1: Lehká příčka netlumí hluk. Akustické vlastnosti cihly jsou mnohem lepší

Existují dva principy, které umožňují tlumit hluk. Za prvé princip hmotnosti a za druhé prostřídání tzv. hmoty – pružiny – hmoty.  „Zděná příčka tlumí díky hmotě. Čím větší je hmotnost, tím lepší útlum. Lehká příčka naopak tlumí díky principu hmota-pružina-hmota, tedy prostřídání těžkého obkladového materiálu s lehkou pohltivou výplní, například minerální izolací. Díky tomu lehké příčky dosahují stejných či lepších akustických výsledků s mnohem nižší hmotností a menší tloušťkou než vylehčené zdivo,“ říká na úvod Vojancová.  

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: URSA

Vylehčené zdivo k dosažení dostačujících tlumících vlastností potřebuje velkou tloušťku. Tím si ale zmenšíte užitnou plochu domu. Na příčky se dnes málokdy používají těžké plné cihly, spíše se setkáte s vylehčenými materiály. Proto i akustika zděné stěny nemusí být tak dobrá, jak byste čekali. Velmi účinným řešením je vystavět lehké příčky a vyplnit je minerální izolací URSA. Ta v lehkých příčkách funguje jako zvukově pohltivá vložka, díky čemuž se výrazně snižuje přenos hluku přes příčku a vy získáte domov plný ticha.

URSA GLASSWOOL TWP1
URSA GLASSWOOL | Zdroj: URSA

Mýtus č.2: Cihla je lety ověřený materiál. Lehké příčky jsou novinka a těm já nevěřím

Sádrokarton je na trhu téměř 130 let a za tu dobu se stále vyvíjí a zdokonaluje. Pokud by byly lehké příčky nespolehlivé, určitě by se nepoužívaly u velkých developerských projektů, které musí splňovat nejpřísnější požadavky. Výsledky akustických měření přímo na stavbách dokazují, že sádrokartonové příčky spolehlivě zajišťují akustický komfort. Naopak trend využití lehkých příček se stále zvyšuje, a to především díky:

  1. rychlosti výstavby bez zbytečných technologických přestávek,
  2. odlehčení nosné konstrukce oproti masivním stěnám (např. u výškových budov se úspora v zatížení konstrukce nastřádá, což může přinést úspory při dimenzování samotné nosné konstrukce),
  3. nízkým realizačním a dopravním nákladům,
  4. použití lehkých sádrokartonových příček (tenčích jak zděných) se zvyšuje užitná plocha bytu, a tím pádem i prodejní cena.
Tabulka srovnání parametrů jednotlivých typů příček
Tabulka srovnání parametrů jednotlivých typů příček | Zdroj: URSA

Mýtus č.3 Lehká sádrokartonová příčka snadno shoří. Cihla vydrží daleko více

Sádrokartonové příčky se vyrábějí v různých požárních odolnostech. Je možné dosahovat požárních odolností i 120 minut a více. Ovšem záleží na typu opláštění konstrukce. V případě, že použijeme příčku jednoduše opláštěnou sádrokartonovými deskami Siniat na jednoduché ocelové konstrukci z CW a UW profilů za použití výplně URSA, dosahuje požární odolnosti 30 až 45 minut. V případě využití příčky dvojitě (trojitě) opláštěné na jednoduché ocelové konstrukci z CW a UW profilů za použití výplně URSA, dosahuje požární odolnosti 45 až 120 minut.

Minerální izolace URSA, která se používá jako zvukově pohltivá výplň příček, je přirozeně bez jakýchkoliv zpomalovačů hoření nehořlavá, má nejlepší třídu reakce na oheň A1. Tím přispívá k požární bezpečnosti příčky,“ uzavírá architektka Vojancová.

URSA PUREONE
URSA PUREONE | Zdroj: URSA
Materiály URSA a odolnost proti ohni
Materiály URSA a odolnost proti ohni | Zdroj: URSA

[1] Zdroj: Asociace výrobců minerálních izolací. Dostupné z: Zvuková izolace stěn v bytě a domech | avmi.cz.

Zdroj: PR článek společnosti URSA