Partneři sekce:

Litinu, barevné kovy a profily shánějte u prověřeného výrobce

Litinu, barevné kovy a profily shánějte u prověřeného výrobce

Jedním z nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů litiny, barevných kovů a z nich zhotovených profilů je společnost UCB Technometal. Zákazníky společnosti jsou jak jednotlivci, tak velkoobchodní odběratelé. S požadavky na odběr jakéhokoliv množství litiny a barevných kovů se na UCB Technometal můžou obrátit zájemci z Česka i Slovenska. Materiál lze upravit dle individuálních požadavků, používají se specifické postupy, materiál se dělí a povrchově upravuje.

Výroba, dodej a zpracování litiny i barevných kovů
Společnost UCB Technometal datuje svůj vznik do roku 1996, přičemž v roce 2006 se stala součástí skupiny United Cast Bar. V průběhu své existence se vypracovala v jednu z nejvýznamnějších společností s kontinuálně litou litinou v České republice i na Slovensku. Výroba litiny není jedinou aktivitou společnosti. Portfolio UCB Technometal zahrnuje rovněž sortiment barevných kovů, UCB Technometal dodává slitiny a profily z bronzu, mědi a mosazi. Kromě prodejní a expediční činnosti je nabízeno i CNC obrábění – dodej polotovarů, dělení, hrubování a povrchovou úpravu požadovaných materiálů.

Komplexní vlastnosti litiny
Litina obecně je slitina železa s uhlíkem. Mezi její nejvýznamnější vlastnosti patří vysoká odolnost vůči tlaku a teplotě, k tomu malá pružnost – je křehčí než ocel. Kontinuálně litá litina se vyrábí ze surového železa a litinového a ocelového šrotu s koksem a vápencem. V tavicí peci je tavena při teplotě kolem 1500 °C. Internetová prodejna unibar.cz nabízí zájemcům tyto druhy litiny: šedou litinu s lupínkovým grafitem, tvárnou a austenitickou litinu s kuličkovým grafitem.

Prodej šedé litiny Unibar
Šedá litina Unibar 200, 250 nebo 300 je materiál, jenž má v železné hmotě volně vyloučené grafitové lupínky. Mezi pozitiva patří relativně vysoká pevnost v tlaku. Ale lamelární tvar grafitu negativně působí na mechanické vlastnosti, hlavně tažnost. Jinak volný grafit zvyšuje tepelnou vodivost, má dobrou schopnost tlumit vibrace a nárazy, a tak se využívá pro málo namáhaná kluzná ložiska. Například oproti oceli není tak citlivá na nepříznivý vliv vrubů při dynamickém namáhání. Šedá litina koroduje velmi pomalu a dobře obrábí, odvádí se krátké a lámavé třísky. UCB Technometal dodává šedou litinu v kruhových a čtyřhranných průřezech, na objednávku je možné zhotovit průřez obecného tvaru. Často jsou objednávána silnostěnná pouzdra – duté profily, trubky.

Tvárná litina s kuličkovým grafitem
Tvárná litina obsahuje vyloučený grafit v kuličkové podobě. Pokud litinu s kuličkovým grafitem porovnáme s litinou s lupínkovým grafitem, má vyšší pevnost, modul pružnosti, tvrdost – perlitické matrice, tažnost a nárazovou práci – feritické matrice. Litina s kuličkovým grafitem se dnes používá asi nejčastěji, někdy se používá místo oceli na odlitky. Používání tažné litiny je tím pádem úspornější. Litiny s kuličkovým grafitem mají oproti oceli menší měrnou hmotnost, vynikající kluzné, slévárenské a tlumící vlastnosti, jakož i snadnou obrobitelnost. UCB Technometal dodává tvárnou litinu v jakostech Unibar 400-15 až 700-2, nejčastěji v kruhových a čtyřhranných průřezech. Hojně jsou zastoupeny objednávky silnostěnných pouzder. Stejně jako u šedé litiny je možné na zakázku vyrobit obecný tvar.

Od partnerů ASB

Austenitická litina s legujícím niklem
Austenitická litina s kuličkovým grafitem spadá mezi grafitické litiny, kde je nejpodstatnějším legujícím prvkem nikl. Nikl bývá v litině obsažen v rozmezí 12 až 37 procent, díky němu se u litiny dosahuje austenitické struktury. Je známá pod obchodním označením Ni-resist a UCB Technometal ji prodává jako Unibar NR-F1. Ni-resist litiny jsou oproti nelegovaným litinám a ocelím odolné proti opotřebení, korozi v mořské vodě, proti okujení a narůstání až do teploty 800 °C. Austenitická struktura předurčuje tyto litiny k používání ve velice nízkých teplotách, až do -196 °C. Litiny s legujícím niklem se využívají v nemagnetickém prostředí.

ZDROJ: PR článek společnosti UCB Technometal, s.r.o.