Jaká je ideální teplota v místnosti a regulovat podlahové vytápění?

Zdroj: Rehau

O výhodách a přednostech podlahového vytápění toho bylo napsáno již mnoho a tak pouze shrneme, že se jedná o nejzdravější a pro člověka nejpříjemnější druh vytápění.

Je třeba ale říci, že sebelepší systém by nefungoval správně, pokud by nebyl dobře nastaven, neboť u každého projektu nejde jen u funkci, ale také o ekonomiku. Vždyť až 75 % spotřebované energie domu jde na vrub vytápění. Jedna věc je ovšem kvalitní návrh a provedení, a věc druhá je nastavení a regulace systému. Důležitou roli bude mít hodnota optimální teploty v jednotlivých místnostech.

Pocitová teplota se může samozřejmě lišit, protože závisí ještě na vlhkosti i na rozložení teplot v místnosti. Samotný fakt, že každý člověk vnímá pocitovou teplotu jinak, může sehrát významnou roli. Někdo například spí při otevřeném okně celý rok, jiný se klepe zimou, když je 18 °C.

Abychom to shrnuli, správné nastavení teplot je zásadní. Jaké by mělo být? V obývacím pokoji by se měla teplota pohybovat mezi 20 až 22 °C. V dětském pokoji je ideální 20 °C a v ložnici 16 maximálně 18 °C. Naopak v koupelně si můžeme dopřát 24 °C, ale na chodbách stačí pouhých 15 °C.

Zdroj: Rehau

Abychom dodrželi zdravé klima, je dobré pamatovat také na relativní vlhkost, která by měla být v zimě okolo 45 až 60 % a v létě mezi 40 až 50 %. Pro účely regulace teplovodního podlahového vytápění RAUTHERM od firmy REHAU můžeme doporučit termostat NEA SMART 2.0, který umí vše podstatné. To znamená, že dokáže ovlivnit teplotu i vlhkost a inteligentně řídí zdroj tepla, případně chladu a rozděluje topný výkon mezi jednotlivé zóny dle potřeby.

Funguje-li jak má, je schopen ušetřit až 20 % energie ve srovnání s běžnými termostaty. Tato druhá generace termostatů REHAU je nejen chytrá (inteligentní programy), ale má elegantní design a snadno se ovládá včetně řízení na dálku za pomocí chytrého telefonu.

Na závěr ještě jedno doporučení. Podlahové vytápění v suché podlaze má kratší náběhový čas na ideální teplotu. Naopak betonová mazanina se prohřívá pomaleji, ale déle drží teplo respektive v létě chlad, neboť jeho měrná tepelná kapacita je vyšší.

Maximální teplota podlahy by však neměla být mimo rozsah 19 až 29 °C.

Další informace na www.rehau.cz nebo https://kvalitnipodlahovka.cz