Letiště v čínské metropoli od studia Fuksas
Galerie(9)

Letiště v čínské metropoli od studia Fuksas

Partneři sekce:

V jednom z největších měst v Číně a nejrychleji rostoucích metropolí na světě – Šen-čenu – byl na konci listopadu otevřen nový terminál letiště. Vzhledem k jeho výhodné poloze u hranic s Hongkongem hraje roli důležitého dopravního uzlu.

První letiště navržené renomovanými architekty Massimilianem a Dorianou Fuksasovými (www.fuksas.it) má velmi silný koncept. Jeho futuristický, dynamický tvar připomíná letadlo budoucnosti. Cílem bylo navrhnout ikonickou stavbu, která bude mít velký vliv na další ekonomický rozvoj oblasti a právě pojetí tohoto italského architektonického dua podle investora nejvíce oslovilo v mezinárodní soutěži.

Ta se konala v roce 2008 a zúčastnilo se jí několik renomovaných ateliérů včetně kanceláří Foster+Partners (UK), Foreign Office Architects (UK), SVP International (Německo), Kisho Kurokawa (Japonsko), nebo Reiser+Umemoto (USA). Hned po ní začalo projektování a výstavba první fáze. Potřeba letiště však stále roste a už nyní se plánuje další rozšíření letiště ve dvou fázích výstavby – první by měla být dokončena do roku 2025, další pak do roku 2035.

Právě dokončený Terminál 3 – se svými 500 tisíci čtverečními metry největší veřejná budova v Šen-čenu – zahrnuje 63 odletových bran a 15 dalších oddělených, které mají odbavit až 45 milionů pasažérů za rok, a dostatek obchodní plochy. Pokrývá ho dvojitý plášť o ploše 300 tisíc metrů čtverečních se hexagonovou strukturou z oceli a skla připomínající plástve, která umožňuje vstup přirozeného světla do interiéru. Ještě více světla pak může proudit několika organicky tvarovanými okny, které doplňují jinak souvislou strukturu hexagonů.

Eleganci interiéru podporuje převažující bílá barva a dotváří ji štíhlé bílé sloupy, které navozují dojem podobný tomu v gotické katedrále. Doplňují je i výtvarně pojaté otvory klimatizace, které vypadají jako stylizované bílé stromy. Ústředním bodem návrhu je veřejné prostranství, které se nachází v místě křížení pomyslných křídel budovy s rozpětím až 80 metrů. Skládá se ze tří úrovní – odletové, příletové zóny a služeb s obchody a restauracemi – které jsou vertikálně propojeny a umožňují tak přirozené světlo filtrovat od nejvyšší úrovně až po nejnižší.

Mezinárodní letiště v Šen-čenu
Místo: Šen-čen, Kuang-tung, Čína
Architekti: Massimiliano a Doriana Fuksas
Soutěž: 2008 (mezi finalisty Foster + Partners, Foreign Office Architects, SVP International, Kisho Kurokawa, Reiser + Umemoto)
Realizace:1. fáze: 2008 – 2013
Velikost: 500 tis. m²
Materiál: Ocel s betonovou konstrukcí (52 tis. tun oceli)
Náklady: 734 mil. eur

Text: kk
Foto: Studio Fuksas