Lanovka nad Londýnem
Galerie(14)

Lanovka nad Londýnem

Partneři sekce:

Letní olympijské hry v Londýně se nesly ve znamení ekologické i ekonomické šetrnosti. Přestože byl hlavní stadion rozebíratelný a střelnice dokonce jen nafukovací, Londýn ukázal, že umí i pěkně utrácet. Společně s leteckou společností Emirates Airlines vybudovalo a zainventovalo novou lanovou dráhu přes řeku Temži ve východní části Londýna. Působivý prvek londýnského panoramatu a především velká turistická atrakce stála v přepočtu téměř dvě miliardy korun.

Lanovka během olympiády převážela sportovní fanoušky mezi londýnskou O2 arénou a veletržním střediskem ExCel, kde probíhaly například souboje v šermování a judu. Značně tak ulevila během konání her městské hromadné dopravě a už během prvních dvou měsíců od spuštění převezla milion cestujících. Celkem lítá nad hlavami Londýňanů 34 kabinek s kapacitou 10 lidí. Během hodiny tak lanovka přepraví 2500 cestujících, což odpovídá třiceti autobusům. Celkovou vzdálenost jednoho kilometru urazí lanovka v dopravní špičce za pět minut, ale mimo špičku se cesta protáhne na deset minut, aby si cestující mohli náležitě užít výhledy na město. Kabinky se pohybují ve výšce padesáti metrů, takže pohled na město je z nich jedinečný, i když na centrum Londýna cestující nedohlédnou. Nejlepší výhledy na centrum Londýna jsou bezesporu z obřího kola London Eye, ale Emirates Air Line, jak je lanovka oficiálně pojmenována, se rychle stala podobně žádanou turistickou atrakcí.

Navržení stavby s potenciálem stát se novou ikonou města svěřili investoři architektonické kanceláři Wilkinson Eyre architekts. Jedno z nejúspěšnějších britských studií s pobočkou v Hong Kongu má na svém kontě nespočet dopravních staveb, především mostů. Nechybí mezi nimi ani Gateshead Millennium Bridge, který se pravidelně řadí mezi nejzajímavější mosty světa. Vedle města se na stavbě lanovky podílela letecká společnost Emirates Airlines, která do projektu investovala přes miliardu korun. Díky tomu nese lanovka jméno Emirates Air Line. Lanová dráha je součástí rozsáhlých projektů na revitalizaci východní části Londýna, která se má stát centrem obchodu a zábavy. Přes hlasy mnoha odpůrců, že je lanovka nepotřebná a velmi předražená, si ji Londýňané oblíbili. Cestují s ní ale především turisté, jelikož cestování vzduchem se prodraží, přestože je lanovka součástí systému městské hromadné dopravy.

-vb-

zdroj: www.emiratesairline.co.uk
foto: flickr- Paul Wilkinson, Ed Webster