Skotská baterie

Budou Skoti skladovat energii v obří vodní baterii uvnitř hory?

Partneři sekce:

Podzemní vodní elektrárna se stala známou jako ‚Hollow Mountain‘. Skotská vláda nyní dala zelenou k rozšíření vodní elektrárny západním směrem. Společnost Drax, která vyrábí obnovitelnou energii, chce ve svém stávajícím zařízení Cruachan postavit nový projekt za 500 milionů liber (581 milionů eur).

Draxova podzemní elektrárna se nachází v oblasti Argyll a je umístěna v rozsáhlé jeskyni vyhloubené z nitra hory Ben Cruachan. Elektrárna Cruachan byla slavnostně otevřena v roce 1965 a stala se prvním rozsáhlým schématem skladování energie s reverzibilní turbínou svého druhu na celém světě.

Přečerpávací elektrárny, známé také jako vodní baterie, jsou druhem úložiště vodní energie. Závod se skládá ze dvou velkých vodních nádrží umístěných v různých výškách. Turbíny čerpají vodu ze spodního bazénu do horního, aby „nabily“ baterii a uložily energii. Když je potřeba elektřina, voda se uvolňuje a proud otáčí turbínou, která vyrábí vodní elektřinu.

Projekt expanze je první za generaci

Majitel závodu v Cruachanu, Drax, nyní plánuje provést rozšíření o výkonu 600 megawattů, k čemuž získal vládní souhlas. To je významný milník v plánech nejen společnosti Drax, jelikož půjde o první novou přečerpávací vodní elektrárnu v Británii postavenou v této generaci. Projekt, jehož výstavba je nákladná a její dokončení trvá pět až osm let, vyžaduje obrovské investice. Při správné podpoře ze strany státu by investice navíc způsobily více než dvojnásobek výrobní kapacity stanice.

Skotsko uhlíkově neutrální

Při návštěvě Cruachanu ministr Humza Yousaf řekl, že schéma expanze je důležitým krokem, který zemi pomůže splnit nulové cíle. Skotská vláda proto bude i nadále naléhat na vládu Spojeného království, aby poskytla vhodný tržní mechanismus pro vodní energii a další technologie dlouhodobého skladování energie, aby bylo zajištěno, že potenciál vodní energie bude plně využit. Britská vláda navíc tvrdí, že již zajistila zelené investice v hodnotě miliard liber.

Celkově se očekává, že plány na posílení energetické nezávislosti Británie přilákají do roku 2030 další investice ve výši 100 miliard liber a přispějí vznikem až 480 000 pracovních míst ve Spojeném království, včetně Skotska. Obchodní organizace Scottish Renewables rovněž uvedla, že rozšíření elektrárny a další projekty tohoto druhu budou nedílnou součástí zajištění energetické bezpečnosti země a tedy i snížení účtů obyvatel za energie.

Zdroj: Euronews.green