Rekonstrukce obvodového pláště Baťova mrakodrapu ve Zlíně

Když Vladimír Karfík v roce 1939 zkolaudoval svůj nejnovější projekt ve Zlíně, nepochybně věděl, že vytvořil něco výjimečného. Baťův mrakodrap, s výškou 77,5 m, patřil ve své době k nejvyšším […]

Když Vladimír Karfík v roce 1939 zkolaudoval svůj nejnovější projekt ve Zlíně, nepochybně věděl, že vytvořil něco výjimečného. Baťův mrakodrap, s výškou 77,5 m, patřil ve své době k nejvyšším budovám nejen v Československu, ale i v Evropě.

Sotva si ale mohl představit, že jeho dílo nejen přečká druhou světovou válku, ale stane se i vrcholným příkladem funkcionalismu, kulturní památkou a jednou z osmi nejvýznamnějších staveb české architektury. Dnes se tato výjimečná budova dočkala nezbytné rekonstrukce obvodového pláště. Jak probíhala?

Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu

Budova v číslech

Baťův mrakodrap zaujímá zastavěnou plochu 1 850 m² s půdorysem 80 × 20 metrů. Užitná plocha podlaží činí 24 000 m², což odpovídá 80 % celkové podlahové plochy. Náklady na původní stavbu dosáhly 8 810 410 Kč, ovšem bez vybavení interiéru. Konstrukčně jde o železobetonový skelet s válcovými, spirálovitě armovanými sloupy.

Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu | Zdroj: Peri

U paty jsou eliptické pro optimální roznesení zatížení. Každý ze středních pilířů nese zátěž až 500 tun. Skelet byl postaven za pouhých 160 dní, a i přes délku 80 m budova neobsahuje průběžné dilatační spáry (s výjimkou posledních dvou podlaží). Obvodové zdivo tvoří běžné plné cihly, fasáda je z cihelných obkladových pásků. V roce 2004 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí přibližně za 630 milionů Kč.

O necelých dvacet let později, v roce 2022, došlo k uvolnění několika cihel z fasády. To si vyžádalo opravu nejen obvodového pláště, ale i střech. Náklady na tuto rekonstrukci byly vyčísleny na 69 milionů Kč, přičemž 21 milionů pokryla dotace EU. Při rekonstrukci architektonického skvostu a symbolu města Zlína byl kromě nasazení modulového lešení PERI UP Flex využit také systém pro přepravu lešení Alimak STS 300, který byl vyroben pro práci s lešením PERI UP. Základní komponenty spojují přepravní systém přímo se svislými komponenty systému lešení.

Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu | Zdroj: Peri

Průběh rekonstrukce

Požadavkem projektu bylo vytvoření pracovního lešení až do výšky 78 m pro opravu historického obkladu budovy, defektních míst břízolitových částí fasády a parapetů oken, dále pak pomocného lešení pro nátěry ocelových konstrukcí a ochranné konstrukce okolo vysoké administrativní budovy, která byla po celou dobu rekonstrukce v plném provozu.

Návrh technického oddělení firmy PERI obsahoval kromě fasádního lešení PERI UP Easy také konstrukci systému pro přepravu lešení Alimak STS 300, který umožňoval montáž a demontáž lešení s minimálním zaneprázdněním staveništních výtahů. Ochranné koridory i všechny podpěrné konstrukce byly řešeny nasazením modulového systému PERI UP Flex.

Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu | Zdroj: Peri

V případě ochranných stříšek byl tento systém použit jako zavěšené lešení. Výhodou tohoto systému je perfektní tuhost, únosnost a kompatibilita s fasádním lešením PERI UP Easy. Stavba lešení okolo celého objektu probíhala celkem v devíti etapách. Pro rekonstrukci bylo nasazeno 19 000 m2 fasádního lešení PERI UP Easy a 1 000 m3 modulového lešení PERI UP Flex.

V místech, kde bylo nutné vytvoření podpěrných konstrukcí s vysokými nároky na stabilitu a únosnost, byly nasazeny prvky ze systému RCS, příhradové nosníky GT 24 a stojky PEP. Důležitým kritériem pro výběr dodavatele lešení byla schopnost zajistit velké množství materiálu v průběhu hlavní sezóny, koordinace návozů lešení podle daného harmonogramu, vyřešení založení na přístavbách a zajištění jejich únosnosti. Výhodou bylo také aktivní zapojení šéfmontéra PERI přímo na stavbě s koordinací výstavby lešení a návozů na stavbu, kde byl jen omezený prostor pro vykládku materiálu.

Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu
Rekonstrukce budovy Baťova mrakodrapu | Zdroj: Peri

Přeprava lešení na stavbu

Systém pro přepravu lešení Alimak STS 300 byl vyvinut pro využití se stavebnicí lešení PERI UP. Jde o zcela novou koncepci systému pro přepravu lešení, který pomáhá lešenáři při efektivní a bezpečné montáži a demontáži lešení PERI UP. Odnímatelné přepravní boxy systému Alimak STS 300 umožňují kromě vertikálního transportu na lešení také horizontální přepravu po zemi. Vždy je zaručena bezpečná nakládka a vykládka ve výšce i na zemi. Zatímco se dole nakládá materiál do nového přepravního boxu, nahoře mohou montážní práce plynule pokračovat.

Práce na fasádě objektu zabraly přibližně sedm měsíců, následovala demontáž lešení, jehož montáž kolem celého objektu do požadované výšky 78 m zabrala tři měsíce. Samotné lešení potřebné k provedení rekonstrukce vážilo 250 tun. Rekonstrukce navazovala na stavební úpravy provedené v roce 2019, které byly zejména provozního charakteru – proběhla rekonstrukce rozvodny nízkého napětí, oprava stále funkčního, původního páternosteru, byly vyměněny rychlovýtahy, na několika poschodích byla modernizována expozice či obnoveny podlahy. Vše, včetně aktuálních oprav obvodového pláště, pod bedlivým dozorem a k plné spokojenosti odborníků z památkového ústavu.

Informace o systému

Systém lešení PERI UP nabízí jen s několika různými díly řešení pro všechny oblasti nasazení na stavbě. Mnohostranné využití stejných konstrukčních dílů pro různé konstrukce zvyšuje vytíženost materiálu a snižuje montážní a investiční náklady na lešení. Stavebnice lešení PERI UP umožňuje na stavbě spektrum nasazení od vytvoření bezpečných přístupů přes pracovní lešení až k podpěrným konstrukcím pro provádění plošného nebo bodového zatížení.