Partneři sekce:

Imitace obkladu z cihel pomocí kreativních omítek

Imitace obkladu z cihel pomocí kreativních omítek

Cihla k našemu regionu jednoznačně patří. Je oblíbená pro svůj tradiční vzhled, přírodní základ, variabilitu. Cihla se hodí ke dřevu, k hladkým omítkám, ale i k různě strukturovaným povrchům, k teplým nebo studeným barevným odstínům.

Pohledové cihly se umisťují nejen na fasády domů, sokly, ploty nebo zídky, ale i jako dekorativní prvek do interiérů. V oblibě je odhalit původní cihlové zdivo na celé stěně, přiznat cihlovou klenbu, obložit cihlou komín, kuchyňskou linku nebo výklenek. Pohledové cihly jsou skvělou volbou do industriálních staveb a loftů, hodí se k etno stylu i rustikálním interiérům.

Jaké jsou možnosti

Pokud chcete interiér nebo exteriér ozvláštnit cihlami, nabízí se několik řešení. Zřejmě nejpracnějším způsobem bude přiznat staré cihlové zdivo. To znamená otlouci omítku, opravit vydrolené spáry nebo cihly, penetrovat. Výsledný dojem může působit velmi autenticky, do značné míry ale bude záviset na kvalitě původního zdiva (dříve si museli poradit s tím, co bylo po ruce). Druhou a v poslední době velmi oblíbenou metodou jsou moderní, obkladové pásky z cihel. Na trhu je široký výběr produktů, nepůjde ale o nejlevnější řešení, navíc jde o řešení poměrně náročné na reali-
zaci (úprava podkladu, lepení, spárování). Jako další alternativa se tak nabízí imitace cihel pomocí kreativních omítek od výrobce LB Cemix.

Příprava podkladu

Nejprve si připravíme podklad. Válečkem nebo štětcem naneseme celoplošně na vybranou stěnu nebo část stěny podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR ve vybraném odstínu (jde o odstín, který bude ve výsledku imitovat spáry cihlového zdiva). Výrobce doporučuje nanášet nátěr ve dvou vrstvách, vždy až po důkladném zaschnutí první vrstvy. Další variantou přípravy podkladu je nanést na podklad kreativní omítku Cemix MAGIC DECOR FINE. Rozdíl mezi uvedenými variantami je ve struktuře povrchu. Podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR vytvoří jemnozrnnou strukturu, kdežto omítka MAGIC DECOR FINE je hladká; je tak na každém, jaký povrch spáry preferuje.

Lepení šablony

Na takto připravený a zaschnutý podklad se lepí speciální samolepící šablona Cemix. Při lepení šablony buďte opravdu pečliví, nesmí nikde odstávat od podkladu. Umístění šablony je samozřejmě nejprve nutné promyslet a proměřit. Jinak se může stát, že budou v pohledové části cihly „uříznuté“. Šablona se dodává v jednotlivých kusech o ploše cca 1 m2 a lze ji dělit na menší části rozstřižením.

Nanášení omítky do šablony

Do nalepené šablony naneste celoplošně nerezovým hladítkem kreativní omítku Cemix MAGIC DECOR LIGHT ve vrstvě na výšku zrna (alternativou je použít další produkt z portfolia výrobce – Cemix Flexi štuk). Omítku je možné zastrukturovat kruhovými pohyby plastového hladítka nebo může zůstat v surovější podobě dané natažením. Po krátkém zavadnutí omítky je tedy možné šablonu opatrně sejmout a dílo je hotovo. Pokud preferujete plastičtější povrch s nerovnostmi, naneste po zhruba jedné hodině lokálně druhou vrstvu omítky a vyhlaďte ji tahy nerezového hladítka. Teprve poté odstraňte šablonu. Druhá vrstva omítky pak vytvoří na povrchu plastické nerovnosti.

Variabilita řešení

Imitace cihly pomocí kreativních omítek od značky Cemix má řadu výhod. Řešení není tak finančně náročné jako obklady, ani extrémně pracné. Dají se navrhnout různé barevné kombinace spáry a cihly (hnědo-bílá, bílo-šedá, klasická červená aj.) a dá se pohrát s povrchem (strukturovaný/hlazený/plastický). Na podobném principu jsou navíc založeny další kreativní úpravy povrchu od výrobce Cemix, a sice imitace obkladu z kamene či imitace betonu. Každý z povrchů bude slušet jinému stylu interiéru či fasády.

Od partnerů ASB

Obr. 1: Nanášení podkladního nátěru

Obr. 2: Příprava šablony DECOR

Obr. 3: Přitlačení šablony na stěnu

Obr. 4: Natažení omítky do šablony

Obr. 5: Omítka MAGIC DECOR na šabloně

Obr. 6: Vytváření plastického efektu

Obr. 7: Vyhlazení nerezovým hladítkem

Obr. 8: Sejmutí šablony

Obr. 9: Finální povrch po sejmutí šablony DECOR

INFORMACE O MATERIÁLU:

Výrobce LB Cemix uvedl na trh novou řadu kreativních omítek MAGIC DECOR. Je určena pro vytváření kreativních, strukturovaných povrchů stěn a fasád. Pomocí speciální šablony lze na fasádě dosáhnout i imitace obkladu z cihelných pásků. Jde o řešení úsporné, flexibilní, přitom velmi efektní.

Co budete potřebovat

  • Nářadí: váleček, štětec, samolepící šablona Cemix, plastové hladítko, nerezové hladítko, špachtle

Materiál (dle zvolené varianty):

  • podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR
  • kreativní omítka Cemix MAGIC DECOR FINE
  • kreativní omítka Cemix MAGIC DECOR LIGHT
  • Cemix Flexi štuk

TEXT + FOTO: Cemix

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.

RubrikyOmítky