Gigant na poli prodeje stavebních strojů rozšiřuje aktivity

Gigant na poli prodeje stavebních strojů rozšiřuje aktivity

Společnost Phoenix-Zeppelin je výhradní prodejce stavebních strojů a motorů značky Caterpillar a tento rok slaví výročí čtyřicet let spolupráce s touto firmou. Dnes je portfolio značek, které Phoenix-Zeppelin v České republice zastupuje, mnohem širší. Historii i současnost společnosti nám představí Daniel Sys, obchodní ředitel a prokurista společnosti.


V souvislosti se jménem vaší firmy se mi vybavila vzducholoď Zeppelin, má to nějakou souvislost?
Majoritním vlastníkem společnosti Phoenix-Zeppelin je německý koncern Zeppelin GmbH, jehož historie skutečně začala v roce 1900 u legendárních vzducholodí, které nesly jméno  svého tvůrce hraběte Ferdinanda von Zeppelina. První vzducholoď se vznesla v roce 1900 a znamenala technologický průlom. Na podzim loňského roku uplynulo 100 let, kdy hrabě Zeppelin založil nadaci, kterou dodnes vlastní a spravuje město Friedrichshafen. Dnes má koncern Zeppelin 190 poboček po celém světě a hlavním předmětem jeho podnikání je obchodní činnost a výroba průmyslových sil.

Jaká je historie firmy Phoenix-Zeppelin?
Společnost Phoenix-Zeppelin vznikla v roce 1969, kdy se společnost Phoenix Praha stala výhradním zástupcem stavebních strojů a motorů světoznámé firmy Caterpillar v tehdejším Československu. V roce 1991 vznikl společný podnik se zástupcem značky Caterpillar v Německu, s firmou Zeppelin Mitalwerke GmbH (dnes již Zeppelin Baumaschinen GmbH), a vznikla společnost Phoenix-Zeppelin. Původně byla společnost Phoenix Praha výhradním zástupcem pouze stavebních strojů a motorů, což se o pár let později změnilo a společnost Phoenix-Zeppelin se stala výhradním prodejcem strojů a zařízení značky Caterpillar v České republice i na Slovensku.

S cílem udržet si pevnou pozici na trhu a nebýt závislí jen na stavebnictví jsme postupně rozšiřovali oblast podnikání o další komodity. V roce 1998 jsme se stali součástí celosvětové sítě půjčoven stavebních strojů a zařízení The Cat Rental Store. Své aktivity jsme rozšířili také do zahraničí. V oblasti manipulační techniky máme své zastoupení v Maďarsku, Polsku, na Ukrajině a od loňského roku také v Bělorusku.

 
Daniel Sys a stroj Cat 308D Hyster J1.6XNT

Jaké jsou aktivity vaší společnosti?
Snažíme se našim zákazníkům ve 13 pobočkách po celé České republice nabídnout komplexní služby, proto nabízíme vedle prodeje stavebních strojů řadu doplňkových produktů a portfolio našich aktivit stále rozšiřujeme. Nabízíme stavební stroje a motory, hutnicí techniku, manipulační techniku (od roku 2002), zemědělské stroje (od roku 2004), různé druhy příslušenství pro stavební stroje, kompresory, elektrické generátory oleje, náhradní díly a další. Vzhledem k potřebě pokrýt širokou oblast stavebnictví nabízíme od roku 2007 také třídicí a drticí techniku. Kromě prodeje rovněž tyto stroje a zařízení půjčujeme. Dále dokážeme našim zákazníkům zprostředkovat finanční poradenství ve spolupráci s naší partnerskou leasingovou společností. Velmi podstatnou částí společnosti je divize energetické systémy, která se zabývá prodejem motorů a zařízení značky Caterpillar a dodávkou komplexních energetických řešení podle požadavků zákazníků. V roce 2004 jsme kapitálově vstoupili do společnosti CZ LOKO, a. s., která se zabývá modernizací a opravami dieselelektrických lokomotiv.

Již čtyřicet let jste jediným a výhradním zástupcem firmy Caterpillar v ČR. Jak se vyvíjela spolupráce s touto firmou?

Spolupráce od svých začátků v roce 1969 za krátký čas přerostla v podobu plnohodnotného dealera a poskytovatele servisních služeb. Celkový počet dosud prodaných strojů v Československu od vzniku partnerství v roce 1969 byl na začátku devadesátých let, teď už minulého století, přibližně 290 kusů. Za uplynulý rok 2008 jsme na český a slovenský trh umístili více než 900 nových strojů a dalších více než 400 použitých. Všichni dealeři po celém světě mají nastavená stejná kritéria, která jsou pečlivě kontrolována. 

Máte několik půjčoven strojů; jaká je vaše nabídka a co musí zájemce o zapůjčení stroje splnit?

The Cat Rental Store je síť 1 700 půjčoven stavebních strojů a zařízení po celém světě. V současné době máme půjčovny již na třinácti místech v České republice a na pěti místech na Slovensku. Začátkem prázdnin letošního roku plánujeme otevřít další pobočku v Olomouckém kraji. Půjčovny disponují kompletní nabídkou více než 4 000 strojů a zařízení. Kromě zapůjčení nabízejí zákazníkům také další doplňkové služby. K těm nejvyhledávanějším patří doprava na místo zapůjčení a zpět, poradenství a profesionální obsluha zapůjčeného stroje. Právě v současné době vidíme v rozvoji půjčoven velký potenciál, protože pro stále více firem je zapůjčení stroje výhodnější alternativou než jeho zakoupení. I v letošním roce proto věnujeme nemalé finanční prostředky na další rozšíření nabídky půjčoven. Začali jsme spolupracovat například se společností Koma, GreenMech, JLG a Husqvarna. Pro zapůjčení stroje je nutné doložit výpis z obchodního rejstříku, živnostenské oprávnění a občanský průkaz.

Nabízíte také prodej použitých strojů a zařízení se zárukou. Můžete o tom říct něco bližšího?
Prodej použitých strojů Caterpillar nabízíme od roku 1998 a za tuto dobu se podařilo prodat více než 2 400 kusů. Od roku 2005 nabízíme prodej použitých strojů v rámci programu Cat Certified Used, tedy prodej strojů se zárukou. Do této skupiny patří přesně definované typy strojů, které podle stáří a počtu motohodin lze do tohoto programu zařadit a poté opatřit certifikátem CCU. V souvislosti s použitými stroji Caterpillar jsme v loňském roce představili další novinku, kterou je nový systém prodeje použitých strojů s tzv. prodlouženou zárukou. Tato záruka se vztahuje na ty stroje, které nelze zařadit do programu CCU, ale svým stářím nepřekročily 10 let/10 000 mth. Všechny nabízené použité stavební stroje procházejí důkladnou servisní prohlídkou a teprve poté jsou dodávány zákazníkům.

Věnujete se také nadační činnosti – jak a komu pomáháte?
Společnost Phoenix-Zeppelin vnímá jako svojí povinnost věnovat se charitativní činnosti a podporovat ty, kteří to potřebují. V loňském roce jsme hledali partnera pro tuto oblast a přesvědčila nás sbírka Pomozte dětem, kde je každá odevzdaná koruna použitá na dobrou věc. Sbírkové akce jsme uspořádali v rámci dnů otevřených dveří a celkově jsme přispěli částkou 100 000 Kč. Spolupracovat budeme i letos. Máme již připravené projekty a akce, kde sbírky proběhnou. Také jsme umístili pevné pokladničky na naše pobočky, kam mohou přispívat nejen naši zaměstnanci, ale i naši zákazníci.

Rozhovor připravila Jitka Kulhánková

Daniel Sys se narodil v roce 1964. V roce 1986 ukončil studium na Vysoké škole zemědělské v Praze, obor mechanizace zemědělských strojů. Do společnosti Phoenix-Zeppelin nastoupil v roce 2003, kde je nyní jako prokurista odpovědný za oblast obchodu. K jeho zálibám patří cyklistika a lyžování.