Revitalizace Fritzøe Møller

Průmyslová lokalita Fritzøe Møller v jižním Norsku je známá od poloviny minulého století především díky zpracování vzácného stavebního kamene larvikitu. Neméně známá je v současné době díky velkolepé revitalizaci, která se po téměř dvaceti letech chýlí ke konci.

Trio místních společností doplněné týmem firmy PREFA proměnilo zašedlý areál v moderní centrum s mnoha pracovními příležitostmi a elegantními prostory.

Historie přímořského města Larvik sahá až do 16. století. Původně se zde zpracovávalo dřevo. Místní hoblovací mlýn byl později doplněn o chemickou výrobu umělé celulózy a zpracování larvikitu. Současná podoba areálu je symbiózou historie i budoucnosti. Cihlové nosné zdi, dvoukřídlá špaletová okna v kombinaci s hliníkovou zavěšenou fasádou a velkými prosklenými plochami, jak se na kancelářské budovy patří.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Kjetil Lonnebakke Tennebø stojí za projektem Fritzøe Møller. Jako partner ve studiu PV arkitekter ví, že důležité jsou nejenom výkresy a architektonické modely. „Práce realizované pro rozvoj rodného města s cílem dlouhodobě udržovat místní stavební kulturu. To je moje poslání. Paradoxem je, že dokud bych se nedostal na práva, nikdy bych se architektem nestal. Práva mě nenaplňovala. Nacházet rovnováhu mezi pokrokovým, moderním přístupem a řešením respektující minulost je teprve ta správná výzva,“ přibližuje Tennebø.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

PV arkitekter spolu s majitelem Fritzøe Møller, společností Treschow-Fritzøe, a klempířskou firmou Herman Nilsen & Sønner AS, která instalovala fasádu, sídlí přímo v areálu. Jeho rekonstrukce tak nabrala třetí dimenzi. Patriotský přístup, praktická funkčnost, ekonomický rozvoj, nové pracovní příležitosti a ekologický aspekt – vše se povedlo naplnit.

Můstek mezi historií a budoucností ztělesňuje hliníková fasáda v odstínu černé. Stejném jako larvikit, který se zde zpracovával. Podobně jako on i fasádní panely PREFA FX.12 a svitkový plech PREFALZ odráží dopadající světlo pokaždé jinak. V závislosti na intenzitě a úhlu dopadu světla, ale i roční době.

Fasádní panely FX.12 na sobě totiž mají nepravidelné povrchové zlomy. Plech PREFALZ je zase zdoben vertikálně orientovanou průběžnou stojatou drážkou.Přechod mezi původní přiznanou cihlovou a moderní zavěšenou provětrávanou fasádou tvoří ostrý zešikma vedený přechod. Celkově tak působí jako plášť ležérně přehozený přes původní stavbu.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Udržitelný obraz hliníkového plechu, který lze beze ztrát recyklovat, se v Larviku počítá. Lidé zde bydlí na rozhraní hustých lesních porostů a drsných pobřežních skal. Žijí tu po staletí v souhře s mořem a přírodou. Skutečnost, že více než tři čtvrtiny automobilů, které byly v Norsku letos prodány, jsou na elektrický pohon, dokazuje, jak moc si Norové vztah k přírodním zdrojům váží.

V Norsku proto není snadné ignorovat odpovědný přístup k životnímu prostředí. Právě naopak. Hliníkové elementy PREFA, které se vyrábí převážně z recyklovaného hliníku, proto mají výhodu.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

Tinsmith Linnerud, společník klempířství Herman Nilsen & Sønner AS, vyzdvihuje další výhody hliníkového plechu. „Ne vše se dá realizovat strojně. Každá stavba je jedinečná a dříve či později během instalace vyžaduje vždy klempířský um. Proto nedám dopustit na ruční práci. Šikovné ruce a kvalitní materiál, to je základ úspěchu. S materiálem se navíc musí lehce pracovat. A hliník se na rozdíl od jiných typů střešních krytin snadno zpracovává, ohýbá, profiluje a samozřejmě i instaluje. A to jak na střeše, tak na fasádě,“ popisuje Linnerud své zkušenosti.

Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte

 

O projektu:

Země: Norsko

Objekt, místo: komerční budova, Larvik

Typ stavby: rekonstrukce

Architekti: PV arkitekter

Realizace: Herman Nilsen & Sønner AS

Typ fasády: fasádní panel FX.12, PREFALZ

Barva fasády: P.10 černá

FOTOGRAFIE: Croce & WIR

 

______________________________________________________________________

Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH si za posledních 75 let vybudovala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku.

Skupina PREFA zaměstnává 500 pracovníků. Více než 4000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku CAG Holding GmbH, který po celém světě zaměstnává více než 8000 zaměstnanců ve více než 40 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 2004, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 25členný tým.

ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.