V Praze se nejvíce prodávají byty 2+kk

V Praze se nejvíce prodávají byty 2+kk

Zájemci o nový byt v Praze nejvíce kupují byty 2+kk, které se na celkových prodejích letos podílí takřka 40 procenty. Roste i zájem o menší garsonky. Vyplývá to z dat společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema.

Za první tři měsíce letošního roku mělo 38,5 procenta všech prodaných nových bytů v hlavním městě dispozici 2+kk. To je o procentní bod více než o rok dříve.
    
Byty 2+kk dominují pražskému trhu od doby, kdy se začala česká ekonomika zotavovat z následků ekonomické krize. „Během krize byl nejprodávanějším bytem 1+kk, teď je to 2+kk s rozlohou mezi 45 a 50 metry čtverečními,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.
    
Růst poptávky i prodejů zaznamenaly společnosti také u nejmenších bytů 1+kk, jejichž podíl na celkových prodejích letos vzrostl na 23 procent z loňských 21,7 procenta. Naopak podíl bytů s 3+kk a větších na prodejích klesl.
    
„Zájem kupujících o konkrétní byt výrazně ovlivňuje jeho konečná cena a pochopitelně i jejich finanční možnosti. Je velký rozdíl mezi tím, co by si klienti přáli, a na co opravdu mají. Každý by chtěl 3+kk, ale nakonec se musí spokojit s bytem 2+kk. Zájemců, kteří si mohou dovolit koupit například stometrový nový byt 3+kk, je totiž velmi málo,“ dodal Korec.
    
Metr čtvereční nového bytu se v letošním prvním čtvrtletí prodával průměrně za 56.178 korun, což takřka stejně jako o rok dříve. Koncem loňského roku například společnost Central Group uvedla, že byty 1+kk prodává průměrně za 1,8 milionu korun, 2+kk za 2,8 milionu korun, 3+kk za 3,9 milionu korun a 4+kk za 5,7 milionu korun.
    
Trh s novými byty v Praze v poslední době výrazně roste. Podle společné statistiky společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality lidé loni v Praze koupili 5950 nových bytů, meziročně o 18,6 procenta více. Letos v prvním čtvrtletí se v hlavním městě prodalo rekordních 1850 nových bytů, což je o 37 procent více než loni.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský