Růst českého průmyslového trhu dosáhl vrcholu

Výstavba průmyslových ploch dosáhla dalšího rekordu. V roce 2007 bylo dokončeno přes 800 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch k pronájmu. Dle očekávání odborníků z Cushman & Wakefield byl rok 2007 zlomový, v příštích letech bude výstavba pokračovat volnějším tempem.

„V loňském roce jsme zaznamenali velmi silný zájem ze strany nájemců. Vysokou aktivitu vykazovali také developři, výstavba probíhala v již dříve připravených developerských zónách. Vysoká nabídka se tak ve správný čas setkala s vysokou poptávkou. K tomu samozřejmě přispěly makroekonomické podmínky a ekonomický růst v České republice,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

„Více ploch se postavilo ve středoevropském regionu pouze v Polsku a to 1,2 milionu metrů čtverečních. Pokud však bereme potaz velikost populace země, v Polsku se postavilo „pouhých“ 30 m2 na tisíc obyvatel. V České republice to bylo 80 m2 na tisíc obyvatel. V Maďarsku a na Slovensku vyrostlo loni shodně po cca 200 tisících m2,“ konstatuje Ferdinand Hlobil.

Celkově si nájemci pronajali téměř 800 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch evropského standardu.  Pro srovnání – v roce 2006 to bylo necelých 500 tisíc a v roce 2005 se pronajalo asi 310 tisíc metrů čtverečních. Nabídka a poptávka byly téměř vyrovnané, míra nepronajatosti prostor tak zůstává stále na velmi nízkých hodnotách okolo pěti procent.

„Loňský rok byl výrazně nad očekávání a lze stěží očekávat, že trh nadále poroste takovým tempem. Čísla za Českou republiku jsou nadprůměrná i ve srovnání se západními zeměmi srovnatelné velikosti jako Rakousko, Belgie či Nizozemí. Otázkou je, zda vůbec můžeme pro letošek s růstem počítat,“ říká Ferdinand Hlobil.

Z regionálního pohledu největší výstavba probíhala v Praze – východ, kde bylo dokončeno okolo 200 tisíc metrů čtverečních. Následuje  plzeňský region, ve kterém bylo dokončeno cca 180 tisíc metrů čtverečních. 

Také nájemci měli o tyto dva regiony největší zájem: na Praze – východ se pronajalo necelých 300 tisíc metrů čteverčních, v Plzni a plzeňském regionu celkem asi 230 tisíc metrů čtverečních. V Plzeňském kraji jsou nejvíce poptávané prostory podél dálnice D5 na Německo.

Zajímavé je také sledovat, jak si vedou jednotliví developři. Lídrem na trhu průmyslových ploch zůstává jednoznačně nizozemská společnost CTP, která loni postavila téměř polovinu všech nových ploch. Svoje postavení na trhu však výrazně posílili také Američané s firmou Prologis, kteří svůj tržní podíl zdvojnásobili na 23 procent. Třetím nejsilnějším hráčem je belgický  developer VGP, který postavil 13 procent všech nových ploch.

Zdroj: Cushman & Wakefield