Poptávka po průmyslových plochách je stále silná

Poptávka po průmyslových plochách je stále silná

Podle poslední studie společnosti CB Richard Ellis v České republice navzdory očekávání přetrvala i ve 3. čtvrtletí roku 2008 velice silná poptávka po průmyslových plochách (bylo pronajato 178 000 m2) a rok 2008 tak zřejmě překoná dosavadní rekord v pronajatých m2. Nájemní transakce uzavřené ve 3. čtvrtletí roku 2008 ještě nebyly přímo ovlivněny negativním vývojem na finančních trzích, protože jednání o nich probíhala během předcházejících šesti až dvanácti měsíců.

Praha a její širší okolí dominovala vůči zbytku České republiky, když zde proběhlo 63% všech nájemních transakcí. Zvýšený počet menších pronájmů a absence rozsáhlých transakcí, kterých jsme byli svědky v minulosti, způsobily snížení průměrné velikosti nájemní transakce na pouhých 3 400 m2.

Ve 3. čtvrtletí roku 2008 bylo stejně jako v minulém období dokončeno velké množství moderních skladových prostor (249 400 m2), což způsobilo, že v mnoha regionech bylo dokončeno více průmyslových ploch, než bylo ve skutečnosti poptáváno.

Neobsazenost průmyslových prostor v celé České republice proto stoupla na relativně vysokou úroveň 15,6%. Stále docházelo k výrazným regionálním odlišnostem jak z pohledu nabídky volných skladových prostor, tak z hlediska nájemného, které zůstalo v minulém čtvrtletí stabilní. CB Richard Ellis očekává, že se v některých regionech bude v následujícím období nájemné zvyšovat.

V důsledku současné globální finanční situace, můžeme pozorovat mezi čtvrtletní pokles průmyslových ploch ve výstavbě o 16%. S tím souvisí i pokles spekulativní výstavby, kdy developeři nemají předem zajištěné nájemce do nových prostor.

Zdroj: CB Richard Ellis Group