Orco Property Group získalo stavební povolení a zahájilo práce na projektu Váci 1

V bývalé budově burzy cenných papírů v Budapešti na Vörösmartyho náměstí v centru Budapešti vznikne moderní nákupní a zábavní centrum. Projekt zde pod názvem „Váci 1“ realizuje společnost Orco Property Group. Otevření se plánuje na jaro 2010. Budova projde rekonstrukcí, která propojí původní architektonický styl s unikátním moderním designem z dílny renomovaného francouzského architekta Christiana Biechera ve spolupráci s prestižním maďarským architektonickým studiem König a Wagner.

„Máme jedinečnou příležitost zpřístupnit veřejnosti zapomenutý architektonický skvost, jakým je Váci 1, přímo v centru hlavního města. Je to opravdu výjimečná budova, jejíž renovace a následná proměna ukáže světu, že Budapešť nemá jen bohatou historii, ale také zářivou budoucnost. Orco přistupuje k projektům tohoto druhu nanejvýš citlivě a i v tomto případě jsme brali v úvahu všechny historické hodnoty původního objektu, což bylo také základem naší úspěšné spolupráce se Státním úřadem pro kulturní dědictví. Nejlepším důkazem jsou předchozí a současné projekty společnosti v centru Budapešti jako je Paris Department Store, Andrassy Hotel nebo Avenue Gardens,“ řekl Iain Sellers, Managing Director, Orco Maďarsko.

Původní budova budapešťské burzy vznikla v letech 1911 až 1915 podle návrhu slavného maďarského architekta Ignace Alpara. Vzhledem k tomu, že od roku 1933 patří na Seznam světového dědictví UNESCO, podléhá zákonům na ochranu památek. Tato omezení ovšem architektům sloužila spíše jako inspirace, než aby jim kladla do cesty překážky. Interiér budovy, kterou většina obyvatel dosud znala jen zvenčí, tak získá nový, nápaditý a neotřelý vzhled. 

Po dokončení rekonstrukce bude mít budova k dispozici více než 11 000 m² maloobchodních, restauračních a zábavních prostor. Orco má v úmyslu přitáhnout prestižní nájemce, kteří budou odlišovat Váci 1 od ostatních maloobchodních projektů. Na střeše bude umístěna restaurace s úchvatným výhledem na centrum hlavního města. Součástí projektu bude také 6 000 m² veřejných prostor, které nabídnou obyvatelům možnost odpočinku a úniku před horkem parných letních dnů nebo naopak sychravým počasím během zimních měsíců.

„Stejně jako v ostatních velkých městech v Evropě přinese změna maloobchodních trendů oživení situace v centru. Pěší zóna Váci utca tak získá zpět svou bývalou slávu hlavní nákupní destinace v Budapešti. Na trhu se objeví nové luxusní mezinárodní značky a zákazníci budou mít příležitost využít služeb opravdu unikátního nákupního a zábavního centra, jaké zde doposud chybělo,“ řekl András Kovács, Orco Regional Leasing Director.

Projekt vznikal v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, které jsou základem developerské strategie společnosti a umožňují snížit spotřebu energie a ekologický provoz projektu. Navzdory omezením spojeným se zákonem na ochranu památek byli architekti schopni zakomponovat do plánů ventilační systém třetí generace, který umožní snížit spotřebu energie o více než 25 % v porovnání s běžným systémem.

Základní fakta
Adresa: Deáka Ference 3 – 5, Budapešť, Maďarsko H-1052
Datum akvizice: 2006
Druh projektu: nákupní, restaurační a zábavní centrum
Hrubá plocha: 22 370 m²
Plocha netto: 17 210 m²
Pronajímatelná plocha: 11 600 m²
Zahájení výstavby: 2. čtvrtletí 2008
Slavnostní otevření: jaro 2010
Výhradní zprostředkovatel pronájmu: Colliers International

Zdroj: Best Communications