Mezi cizozemci, kteří nakupují nemovitosti převažují Slováci a Vietnamci

Dle statistik M&M reality holding nakupují v České republice nejvíce nemovitostí občané Slovenské republiky (50 procent z cizozemské klientely) a pak Vietnamci (35 procent cizozemské klientely). Dále k jejich klientům patří zejména Rusové, Ukrajinci a Holanďané. Spíše ojediněle jsou kupující nemovitostí z Německa, Anglie, Jižní Koreji nebo Saudské Arábie. 

„Největší zájem v regionech mají cizinci především o byty levnějšího charakteru na dlouhodobé bydlení, často v panelákové výstavbě,“ upřesňuje Miroslav Jonáš, obchodní ředitel M&M reality holding. Dle jeho slov je v Praze situace zcela odlišná. Tam cizinci poptávají zejména luxusní hotely, činžovní domy či pozemky v lukrativních lokalitách.

Koupi nemovitostí v České republice pro cizozemce upravuje stávající devizový zákon. Po vstupu do Evropské unie se pro občany EU zpřístupnila většina nemovitostí.  Výjimku tvoří zemědělské pozemky. „Pokud však porovnáme situaci před a po vstupu do EU, nezaznamenali jsme významnou změnu v objemu prodaných nemovitostí cizincům,“ doplňuje Miroslav Jonáš. Proces koupě nemovitosti se cizozemcům u nás výrazně zjednodušil. Pro občany ostatních členských států EU již není zapotřebí zakládat firmy – právnické osoby – pouze za účelem koupě nemovitosti.

Zdroj: Společnost M&M reality holding a.s.