Kde jsou nejdražší kancelářské oblasti na světě?
Galerie(6)

Kde jsou nejdražší kancelářské oblasti na světě?

Silná poptávka specializovaných společností především z finančního a technologického sektoru tlačí v mnoha světových městech ceny kancelářských ploch vzhůru. Nejnovější analýza Jones Lang LaSalle však předkládá 12 předních kancelářských oblastí, které z tohoto trendu těžily nejvíce. Velké soupeření společností o prostory právě na těchto místech způsobilo, že tu ceny rostly do nevídaných výšek.

Žebříček „World’s Most Expensive Office Areas“ odráží množství globálních i regionálních ekonomických trendů a poukazuje na klíčové faktory, které při hledání výjimečných kancelářských prostor společnosti zvažují. Všech 12 kancelářských oblastí patří mezi místa s nejlepším mezinárodním spojením a dostupností na světě, sídlí v nich centrály mnoha globálních korporací a soustřeďují se v nich největší profesionální talenty a nejbohatší lidé světa.

Navzdory dramatickým změnám na finančních trzích v posledních letech průzkum ukazuje, že finanční sektor je největší hnací silou poptávky v těchto top lokalitách. Všeobecný nedostatek dostupných ploch propůjčuje těmto oblastem s omezenou nabídkou auru exkluzivity. Ta pak přitahuje nové společnosti z dalších sektorů, stejně jako luxusní obchody, hotely a zábavní průmysl.

Ředitel oddělení průzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle, Jeremy Kelly, říká, že stejná skupina světových měst bude tomuto seznamu dominovat i v příštích letech, jejich pořadí se však bude měnit v závislosti na tržních podmínkách v jednotlivých sektorech a pokračujícím růstu v technologickém a telekomunikačním sektoru. Například Silicon Valley bude v žebříčku stoupat s tím, jak poptávka technologických společností tlačí výši nájmů nahoru.

Dynamika trhu však může mít i opačný efekt: „Tokio bylo po mnoho let jedním z nejdražších trhů kancelářských ploch na světě,“ říká Kelly, „bylo však těžce zasaženo globální finanční krizí a ostatní asijská centra jej v žebříčku předstihla.“

Nejdražšími kancelářskými oblastmi v roce 2013 byly:

1. St James’s, Londýn: 194 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 2 088 USD/m2/rok)
Coby sídlo nejvýznamnějších světových hedgeových fondů, suverénních (státních) fondů a dalších specializovaných investičních manažerů, St James’s ztělesňuje jedinečnou dostupnost, luxusní vybavení a blízkost klientům.

2. Central, Hong Kong: 162 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 744 USD/m2/rok)
Central je vyhledávanou lokalitou bankovní a finanční komunity v Hong Kongu. Nachází se zde prvotřídní hotely a luxusní obchody, má skvělou dopravní dostupnost i propojení cestami pro pěší.

3. Finance Street, Peking: 137 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 475 USD/m2/rok)
Tato oblast v Pekingu byla speciálně navržena pro nejprestižnější finanční instituce a nejdůležitější státem vlastněné podniky. Finance Street však láká také globální investiční banky a pojišťovny.

4. Rue du Rhône, Ženeva: 116 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 249 USD/m2/rok)
Rue du Rhône je Ženevskou nejlepší adresou pro společnosti z oblasti správy soukromého jmění, bankovnictví a luxusních maloobchodních značek.

5. Menlo Park, Silicon Valley, Kalifornie: 111 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 195 USD/m2/rok)
Epicentrum technologického vesmíru, Sand Hill Road v Menlo Parku je domovem mnoha investorů rizikového kapitálu.

6. Oblast kolem Kremlu, Moskva: 107 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 152 USD/m2/rok)
Kancelářské plochy v blízkosti moskevského Kremlu si oblíbili ruští i mezinárodní nájemci z oblasti financí a práva. Nová výstavba je zde přísně omezena, což napomáhá dalšímu nárůstu cen kancelářských ploch v této oblasti.

7. Fifth Avenue, Midtown Manhattan, New York: 104 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 119 USD/m2/rok)
Fifth Avenue je pravidelně řazena mezi nejdražší nákupní třídy na světě, je však také sídlem nesčetných hedgeových fondů hledajících prostory nejvyšší kvality v oblasti Midtown.

8. Raffles Place/Marina Bay, Singapur: 103 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 109 USD/m2/rok)
Srdce singapurské finančnické oblasti je pulsujícím místem pro práci, život i zábavu. Prvotřídní dopravní spojení zde zajišťuje místní metro.

9. Zlatý trojúhelník, oblast kolem Champs Elysées, Paříž: 99 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 066 USD/m2/rok)
Pařížské turistické i maloobchodní centrum je také kancelářským centrem pro společnosti s vysokou přidanou hodnotou včetně mezinárodních právních firem a bank i korporátních nájemníků hledajících dostupné, vysoce kvalitní budovy v blízkosti klientů.

10. Marunouchi, Tokio: 98 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 1 055 USD/m2/rok)
Marunouchi, které se nachází na západní straně Tokyo Station, je kancelářskou oblastí s dlouhou tradicí. Nižší patra zdejších budov obsadily převážně luxusní obchody, ve vyšších patrech jsou kanceláře.

11. Uraniastrasse a Paradeplatz, Curych: 91 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 980 USD/m2/rok)
Uraniastrasse a oblast kolem Paradeplatz je jádrem curyšského kancelářského okrsku, který z většiny obsadil bankovní sektor a správci soukromého kapitálu. K jejich výhodám patří skvělá dostupnost a vybavenost.

12. Lujiazui, Šanghaj: 87 USD za čtvereční stopu za rok (tj. 936  USD/m2/rok)
Rušná finančnická oblast v Lujiazui vyrostla za pouhých dvacet let na zelené louce. Nyní je šanghajskou největší obchodní a kancelářskou oblastí, která je sídlem 650 čínských a mezinárodních finančních institucí.

A jak je na tom ve srovnání s těmito světovými metropolemi Praha? „Kancelářský trh v Praze je jedním z nejstabilnějších trhů, úroveň dosahovaného nájemného na pražském trhu však nepatří mezi nejvyšší v Evropě. Nejvyšších hodnot zde nájemné dosahovalo na začátku devadesátých let. V té době především díky nedostatku moderních prostor dosahovalo nejvyšší nájemné hodnot v přepočtu okolo 30 – 32 EUR za metr čtvereční a měsíc. Tehdy ovšem bylo počítáno ještě v německých markách. V současné době dosahuje nejvyšší nominální nájemné v Praze úrovně 19 – 20,5 EUR, v rámci střední Evropy tedy druhých nejvyšších hodnot po Varšavě, kde je ovšem kancelářský trh výrazně více volatilní,“ komentuje situaci Ondřej Novotný, vedoucí oddělení průzkumu trhu Jones Lang LaSalle.

Eduard Forejt, vedoucí pronájmu kancelářských nemovitostí Jones Lang LaSalle, uzavírá: „Z hlediska budoucího vývoje nejvyššího nájmu v Praze neočekáváme zásadních výkyvů, ostatně tak jako tomu bylo posledních šest let. Praha 1 je dlouhodobě velice stabilním trhem z hlediska výše nájmu, což dodává jistotu jak nájemcům, tak pronajímatelům a investorům. Pražský trh kancelářských nemovitostí reaguje na vnější změny s jistým zpožděním, proto můžeme signály pospané výše vnímat jako jakousi předzvěst budoucích změn i v České republice.“

Zdroj: Jones Lang LaSalle