Česká města na veletrhu Expo Real v nejsilnější sestavě

Česká města na veletrhu Expo Real v nejsilnější sestavě

Česká města míří na 12. ročník veletrhu Expo Real, který se uskuteční v areálu Nového výstaviště v Mnichově od 5. do 7. října, poprvé v nejsilnější sestavě. Stejně jako na jarním veletrhu MIPIM se vedle Prahy a Ostravy představí také Brno, které se Expo Realu zúčastnilo naposledy v roce 2003. Kromě tří největších českých měst se na Expo Real chystají také Jihomoravský, Moravskoslezský a Jihočeský kraj. Severočeský kraj bude zastoupen městy Ústí nad Labem, Most a Děčín. Vloni se na celkové výstavní ploše 74 000 m2 prezentovalo 17 500 vystavovatelů z 1 856 společností 45 zemí. Veletrh tak navzdory současné ekonomické situaci ovlivňující celosvětový trh nemovitostí ukazuje, že v době nejistoty na světových finančních trzích realitní sektor potřebuje fórum, na němž lze aktuální stav globálně analyzovat a rozvíjet trendy pro budoucnost. Pro české vystavovatele, jimž vloni patřilo 7. místo ve statistice zúčastněných, zůstává Expo Real nadále i díky blízkosti z České republiky a provenienci potenciálních obchodních partnerů efektivním nástrojem prezentace.  


Praha

Pro hlavní město, které bude mít stánek již posedmé, bývá Expo Real především příležitostí k podpoře jeho renomé na konkurenčním trhu evropských metropolí. Mottem pražské prezentace je „Praha – město pro život, příležitost pro podnikání“.  Vzhledem k tomu, že právě vrcholí první fáze přípravy nového územního plánu, představí Praha jeho koncept, jenž bude na podzim připraven také k veřejnému projednání.

Nový územní plán je v souladu se zásadami dlouhodobě udržitelného rozvoje, stejně jako je tomu v dalších moderních evropských městech. Klade důraz mimo jiné na kolejovou dopravu, regulaci rozrůstání města do volné krajiny, přestavbu a oživení zanedbaných území, ochranu stávající zeleně i vytvoření zeleného pásu lesů, luk a parků na okrajích Prahy. Stanovuje také nová pravidla pro umisťování a výstavbu výškových budov i novou metodiku prostorové regulace a v rámci každé budoucí výstavby předepisuje plochy zeleně.

Všechny hlavní body konceptu nového územního plánu představí Praha zájemcům při setkání „Meeting Prague“, které se na pražském stánku koná v úterý 6. října od 14 hodin. Partnery pražské prezentace budou společnosti Unibail-Rodamco a Central Group. První z nich představí projekty svých obchodních center – vedle Centra Chodov a vloni otevřených Arkád Pankrác také plánované rozšíření Centra Černý Most, druhá pak rezidenční projekty – mimo jiné projekt Metropole v Praze 5-Zličíně a projekt Rezidence Prague Towers v Praze 5-Stodůlkách. K příjemné atmosféře pražského stánku přispěje tradičně Pivovar Staropramen.

Brno
Ačkoli Brno pravidelně jezdí na veletrh MIPIM, prezentace na Expo Realu je pro něj po delší pauze premiérou od jeho poslední účasti v roce 2003. Na stánku v hale A1 se ve společné expozici s Jihomoravským krajem představí spolu s partnery z brněnské podnikatelské sféry: společnostmi CTP Invest, A PLUS, Arch. Design, Veletrhy Brno a Technologický park Brno. Společnou expozici podpoří oficiální prezentace města a Jihomoravského kraje pro potenciální investory, která se uskuteční v úterý 6. října v 11 hodin a naváže na ni ochutnávka moravských vín.

Prosperita moravské metropole je založena zejména na znalostní ekonomice. Proto Brno staví svůj rozvoj na vzdělané a kvalifikované pracovní síle, která umožňuje ve městě umístit a rozvíjet investice s vyšší přidanou hodnotou, nebo na centrech sdílených strategických služeb. Na veletrhu Brno ve společné expozici s Jihomoravským krajem představí vědecko-výzkumné projekty Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) a Středoevropského technologického institutu (CEITEC).  Město má rovněž silnou tradici ve strojírenství a elektrotechnice a profiluje se v oblasti high-tech technologií, což opět souvisí s potřebou kvalifikované pracovní síly. 

Výhodou je i vynikající dopravní dostupnost. Tomu odpovídají projekty, prezentující Brno jako perspektivní středoevropskou lokalitu s nabídkou investičních příležitostí v sektoru průmyslu a služeb: projekt Europoint Brno/Jižní centrum (přestavba železničního uzlu a výstavba nového rozvojového území), Brněnská průmyslová zóna – Černovická terasa, Český technologický park Brno a Kasárna Slatina.

Ostrava

Ve své expozici na Expo Realu se třetí největší město České republiky opět chce představit jako dynamicky se rozvíjející metropole s velkým potenciálem pro různorodé investiční záměry. Na veletrhu bude představena strategická rozvojová lokalita Ostrava-Hrabová, strategická průmyslová zóna Ostrava-Mošnov, své zástupce zde bude mít také Vědecko-technologický park. Rovněž zde budou představeny významné projekty, které do budoucna výrazně změní tvář města, jako bývalý brownfield Nová Karolina či dolní oblast Vítkovic s projektem Nové Vítkovice. Velkým investičním záměrem je rozvojové území Ostrava-Hrušov, které předpokládá financování formou PPP v rámci projektu ACT4PPP spolu se společností RPG.

Mezi další prezentované strategické projekty patří revitalizace přednádražního prostoru Ostrava-Svinov s cílem vytvořit dopravní terminál nadregionálního významu nebo nový městský fotbalový stadion pro zhruba 30 tisíc diváků, který bude splňovat podmínky UEFA. Kromě výše uvedených strategických projektů nabídne Ostrava také pozemky k prodeji. Protože město klade důraz na podporu vědy, výzkumu a vývoje, je důležitá i podpora projektu, který umožní vytvořit národní centrum špičkového výzkumu v oblasti informačních technologií s názvem IT4Innovations. V Ostravě tak vznikne superpočítačové centrum. Superpočítač bude patřit mezi 100 nejvýkonnějších na světě a otevře příležitost ke spolupráci s řadou firem.

Zajímavou informací pro investory může být i kandidatura Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Partnery prezentace města na veletrhu budou společnosti CTP Invest, Multi Development, OHL ŽS a RPG Real Estate. Oficiální prezentaci města pro obchodní partnery a potenciální investory, která se uskuteční v úterý 6. října v 16 hodin na ostravském stánku v hale C1, zpestří barmanská show, slavící úspěch i při posledním ročníku veletrhu.

Zdroj: Crest Communications a.s.