AFI KARLIN Butterfly
Galerie(6)

Stavební řízení je dlouhé a komplikované

Mezi nejpalčivějšími problémy vývoje stavebnictví jmenují odborníci příliš dlouhé a komplikované stavební řízení.

Podíváme-li se na vývoj počtu stavebních povolení, je zajímavé, že jejich počet dlouhodobě rok od roku klesá. Zatímco v roce 2009 stavební úřady vydaly více než 112 000 povolení, v průběhu roku 2018 to bylo jen něco málo přes 81 000.

Tento dramatický propad v průběhu 10 let můžeme přisuzovat především legislativním změnám, konkrétně přehodnocení staveb, které pro výstavbu toto povolení potřebují. Tento fakt dobře ilustruje orientační hodnota staveb, která se sice v letech 2013 až 2016 pohybovala pouze na úrovni mezi 250 až 300 miliard korun ročně, v obdobích 2017 a 2018 ale již překročila hodnotu 350 miliard korun za rok.

Proces stavebního povolení v zemích EU
Počet vydaných stavebních povolení v krajích v roce 2018
Podíl jednotlivých kraju na hodnotě staveb s vydaným stavebním povolením v roce 2018
Počet vydaných stavebních povolení 2000 2018 v celé ČR
Orientační hodnota staveb s vydaným stavebním povolením v celé ČR mld. Kč
Legislativní proces výstavby developerských projektů

Z regionálního hlediska se nejvíce staveb tradičně povoluje ve Středočeském kraji, na jehož území se nachází téměř 20 % všech povolených staveb a průměrná hodnota povolené stavby zde dosahuje přibližně 2,8 milionu korun. Naopak, Praha se sice s počtem vydaných stavebních povolení 3 805 v roce 2018 zařadila na úroveň Královéhradeckého kraje, průměrná hodnota povolené stavby ale dosahuje až 7,5 milionu korun.

Není tajemstvím, že příliš dlouhé a komplikované stavební řízení v Česku komplikuje vývoj stavebnictví. Ve vyřizování stavebního povolení je Česko až na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí v žebříčku Doing Business sestavovaném Světovou bankou.

Oproti předchozímu vydání žebříčku dokonce zaznamenalo pokles o 29 příček a zařadilo se po bok zemí jako Niger, Čad nebo Venezuela. Výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková navíc upozorňuje, že studie Světové banky nezobrazuje proces získávání stavebního povolení v celé šíři.

Zohledňuje pouze proces povolovacího řízení definovaný zákonem a nepočítá s prodlevami na úřadech nebo s odvoláním u soudů. „Projít celým povolovacím procesem a získat všechna potřebná razítka třeba pro běžný bytový dům v České republice v současnosti trvá v průměru neskutečných deset let,“ uvedla Tomášková1.

1ČTK a Světová banka

TEXT: jal, Deloitte
ZDROJ: ČTK, ČSÚ, Deloitte

Legislativní proces výstavby developerských projektů v Praze
Na základě analýzy společnosti Deloitte, která v roce 2018 zkoumala rezidenční developerské projekty na území Prahy, vyplývá, že průměrná doba od prvního kontaktu s úřadem po získání stavebního povolení je 5,1 let, tedy více než 1 800 dní, což je víc než 7,5x déle než by celý proces měl podle předpokladů trvat. Po připočtení doby předprojektové přípravy a samotné výstavby trvá celý proces realizace developerského projektu 8,9 let. Trvání předprojektové přípravy a výstavby bylo zjištěno na základě dotazníkového šetření mezi developery aktivními na pražském realitním trhu.
Legislativní proces výstavby developerských projektů
Text: Igor Zsebik, senior analytic Real Estate Advisory Deloitte

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB špeciál 2019.