Obytná čtvrť Vyšný

Z opuštěných kasáren vzniknou byty. Český Krumlov chce stavět už za rok

Partneři sekce:

Nová městská čtvrť v bývalých krumlovských kasárnách Vyšný by se mohla začít stavět příští rok. Hotová je i studie na vznik domova pro seniory se 100 až 120 lůžky. Teplem by čtvrť zásoboval nový centrální zdroj, velké energetické firmy mají o budoucí zakázku zájem.

„Blížíme s k bodu zlomu, končí čtyřleté přípravné práce,“ řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). Město má již architektonickou studii, kterou zpracoval Ateliér 8000. Po získání zpětné vazby od občanů ji projednají zastupitelé.

V bývalých kasárnách Vyšný by měla vzniknout nová čtvrť až pro 3000 lidí, odhad nákladů je čtyři miliardy Kč. Na ploše 24 hektarů by mohly být bytové domy, dům pro seniory, školka, restaurace i další služby.

Plánován je i domov pro seniory

Město má také od společnosti Frank Bold Advokáti manuál, jak jednat s investory a developery. Všichni se tak podle Hermanna seznámí s tím, jak bude moci město nakládat s pozemky. Dokončená je rovněž studie na vznik domova pro seniory. Podle starších informací ho chce město postavit do pěti let v areálu bývalých kasáren, s kapacitou 100 až 120 lidí.

Obytná čtvrť Vyšný
Obytná čtvrť Vyšný | Zdroj: A8000
Obytná čtvrť Vyšný
Obytná čtvrť Vyšný | Zdroj: A8000

„S ohledem na demografii a stárnoucí populaci vidíme, že potřeba tady bude. Zájem investorů tu vždy byl. Ze studie vyplývá, že stavba i provoz jsou neuvěřitelně nákladné a že stavět ve vlastní režii je nad síly města. S investorem se chceme domluvit, že pro potřeby lidí, kteří nemají takovou ekonomickou sílu, ponechá lůžka, která bude město moci využívat,“ řekl místostarosta.

Pro areál kasáren pořídila radnice i energetickou koncepci. Budoucí čtvrť by měl zásobovat nový centrální zdroj tepla. „Je to nejekologičtější. Asi by to bylo založené na systému jedné plynové kotelny,“ řekl Hermann. Investora, který teplo dodá, chce město najít ve výběrovém řízení. Náklady odhadl Hermann na několik set milionů korun. „Máme sondáž na trhu, že velké firmy by se o projekt ucházely,“ dodal.

red