Půl miliardy na regeneraci brownfieldů. Ministerstvo oznámilo smělý plán

V novém dotačním programu je pro obce a kraje připraveno 500 milionů korun na regeneraci zanedbaných budov a areálů pro účely podnikání a na snížení energetické náročnosti budov. Předběžné žádostí o podporu přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Peníze půjdou z Národního plánu obnovy.

Žádat o peníze mohou kraje, obce, města i městské části z celé ČR, které mají na svém území brownfieldy vhodné pro budoucí převažující podnikatelské i částečně nepodnikatelské využití, včetně výstavby obecních bytů. „Regenerace brownfieldů s sebou nese vyšší náklady,“ upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Z programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití budou mít samosprávy možnost získat podle informací o programu na webu MPO na jeden projekt maximálně deset milionů eur (zhruba 246 milionů Kč).

Za peníze mohou obce a kraje v brownfieldech částečně opravit nebo dostavět staré budovy a snížit jejich energetickou náročnost, případně je zbourat a postavit místo nich nové objekty s malými energetickými nároky.

„Podání předběžné žádosti o dotaci je podmínkou pro vznik uznatelných nákladů a pro zahájení fyzické realizace projektu,“ uvedl mluvčí MPO Vojtěch Srnka.. Vyhlášení samotné výzvy včetně detailních podmínek podpory a spuštění příjmu plných žádostí MPO oznámí později.

Národní plán obnovy schválila minulá vláda loni v květnu, Evropská komise s jeho podobou souhlasila v červenci a ministři financí zemí EU v září. Celkově má Česko v příštích letech dostat z EU až 180 miliard korun.

Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a projekty mírnící klimatickou změnu. Další peníze mají jít na digitální transformaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

red