VIPP pro pobyt v přírodě
Galerie(25)

VIPP pro pobyt v přírodě

Partneři sekce:

Možná si ještě pamatujete na Unimo buňky, které tvořily modulární systém stavění, využívaný zejména pro zařízení staveniště. Na podobném principu, ovšem na zcela jiné kvalitativní i designové úrovni je nyní vyráběn rekreační bungalov VIPP. S jeho pomocí rychle uniknete z ruchu velkoměsta do 55 m2 all-inclusive prostoru kdekoliv v přírodě.

Firma VIPP se věnuje zpracování oceli od roku 1939 a při výrobě bungalovu využila veškeré za ta léta nashromážděné zkušenosti. Výsledkem je prefabrikovaný objekt vycizelovaný do posledního detailu. Jednoduchá ocelová konstrukce vytváří prostor o dvou úrovních. Velká okna po obou stranách i ve stropě umožňují přírodě vystoupit do obytného prostoru a stát se tak jeho součástí.
Bungalov je dodáván jako hotový výrobek s dodací lhůtou 6 měsíců, instalace trvá maximálně 5 dní.

Interiér lze ve stručnosti charakterizovat jako jednoduchý, ale exkluzívní. Veškeré vybavení a doplňky nesou značku kvality VIPP, od kuchyně, přes koš na odpadky až třeba po rukojeti na nábytku. Vše je podřízeno snaze vytvořit místo snadného úniku z civilizace, ovšem s pohodlným designem.

Zvláštním zážitkem je koupelna, jeden ze dvou uzavřených prostorů v objektu. Vymezují jí černé stěny z profilovaného plechu a strop z leštěné nerezové oceli. Chladný pocit, který by touto kombinací mohl vzniknout, eliminuje elektricky vyhřívaná podlaha s magnezitovým potěrem, který je velmi odolný proti mechanickému namáhání. Vybavení koupelny je z nerezové oceli s práškovým povrchem kontrastní bílé barvy a rovněž nese značku VIPP. Pro horní desku byl použit materiál DuPont Corian, v němž je integrováno umyvadlo.

Druhým, částečně uzavřeným v prostorem v bungalovu, je ložnice v horním patře. Žebřík, který do ní vede, umožní uživateli vystoupat „ke hvězdám“ – strop ložnice je prosklený okny Velux.
V minimalistickém vybavení je myšleno i na úložné prostory, které představují tři vestavěné skříně u vstupu. V jedné z nich dokonce nechybí kombinovaná pračka a sušičkou.

Bungalov VIPP v původním smyslu slouží pouze funkčnímu účelu a primární lidské potřebě mít střechu nad hlavou. Vše ostatní je návratem k přírodě. Zarámovaná krajina je převládajícím prvkem vnitřního prostoru. Každý prvek interiéru a převládající tmavé tóny byly pečlivě zvoleny tak, aby vyniklo zaměření na přírodu. Tento pocit posilují posuvné okenní rámy, které smazávají rozdíl mezi vnitřním a venkovním prostorem.

Hlavním projektantem bungalovu, zaměřeného na filozofický přístup k životu, je Morten Bo Jensen – hlavní designér společnosti VIPP. Tento svůj ojedinělý počin ozřejmuje: „Na bungalovu jsme pracovali stylem, jako by šlo o produkt. Rozdíl byl jen rozsahu. V podstatě jsme nahlíželi na dům jako na výrobek, například jako na karavan, jachtu či letadlo, ne jako na architekturu. Proto také dostal jméno shelter/úkryt. Je to funkční hybrid, který se stává součástí svého okolí.“

Dispozičně je bungalov řešen s krátkými vzdálenostmi od okenních rámů, což v každém momentu zdůrazňuje pocit blízkosti přírody. Vše je současně maximálně funkční, takže krb je umístěn v centrální poloze pro rovnoměrné rozdělení tepla. Použité tmavé exteriérové barvy zase více absorbují sluneční záření a v zimě přispívají k prohřátí interiéru. V létě lze tento efekt eliminovat otevřením protilehlých skleněných stěn.

Základním kritériem konstrukce byla prefabrikace, což znamená, že instalaci lze provést během několika dní. Bungalov VIPP je zkrátka stavba promyšlená pečlivě až do posledního detailu.
Jediným úkolem, který na budoucím uživateli zůstává, je najít to nejlepší místo, kde by jeho budoucí útočiště při útěku z civilizace mělo stát.

Specifikace:

Hmotnost: 25 tun
Výška: 3 m (5 m včetně horního patra)
Délka: 11,5 m
Šířka: 5,2 m
Zastavěná plocha: 55 m2
Společenská místnost: 40 m2
Chodba: 3 m2
Koupelna: 6 m2
Horní ložnice: 6 m2
Vytápění: krbová vložka s rohovým prosklením
Teplá voda: bojler 120 l
Izolace: 250 mm skelné vaty (dostačující pro prázdninové pobyty)
Střecha a fasáda: lakovaný kovový plášť tl. 2 mm z aluzinkové slitiny spojovaný 10 tisíci přiznanými šrouby

Text: Marie Urbancová
Foto: VIPP