Vila v Berouně
Galerie(21)

Vila v Berouně

Vyzdvihovaná odborníky, těžko přijímaná laickou veřejností. V roce získala zvláštní cenu v soutěži Nový domov a časopisem Bauwelt jí bylo v témže roce uděleno čestné uznání za realizaci – Bauwelt-Preis. Autory architektonického řešení jsou Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka, na projektu spolupracovali také Jan Kolář a Jana Zlámalova. Rodinná vila v Berouně inspirovaná minimalistickou sochou zesnulého amerického umělce Sola LeWitta (1928–2007).

Rodinná vila, prvotina ateliéru HŠH architekti, realizovaná v letech 2002–2004, se nachází v relativně idylickém a poměrně řídce osídleném území.

Modulární šachovnicový vzhled vytváří silný a odvážný kontrast k přirozenému prostředí. Dům navenek tvoří 24 krychlových buněk o rozměru 3 × 3 m, půdorys celkem zabírá plochu 6 × 18 m. Modul se důsledně promítá i do vnitřní dispozice a zařízení jednotlivých místností, a to na obou podlažích, které propojuje spirálové ocelové schodiště.

Nenajdeme zde žádné chodby, jednotlivé prostory jsou propojené a mohou být rozšířené nebo rozdělené podle aktuální potřeby posuvnými zástěnami. Přísná prostorová mřížka kombinuje tvrdé a drsné materiály – montovaný černý nosný ocelový skelet s výplněmi buď z betonových panelů (bez povrchové úpravy), nebo skla, sklocement, nerezovou ocel a minimalistický vestavěný nábytek. Fasádní prvky jsou buď zcela neprůhledné, nebo prosklené, doplněné plátěnými roletami a posuvnými příčkami.

Zakladateli architektonické a projekční kanceláře HŠH architekti (1998) jsou Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka. Studovali na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V roce 2008 se osamostatnili a založili tri nové subjekty: hajekarchitekti.cz, hradecny.cz a sepka-architekti.cz. Stálými spolupracovníky kanceláře HŠH architekti zůstávají Petr Burian, Jan Kolář a Helena Línová. 

Použitá literatura:
1.Seidel, Florian: Architecture Materials: Concrete. Béton, Beton. Köln: Evergreen, 2008, str. 216–223. ISBN 978-3-8365-0451-5.
2.http://www.hsharchitekti.cz/index.php?lang=cs&page=project&name=vila-v-beroune

Text: Ing. arch. Lucia Benkovičová
Foto: Ester Havlová, Filip Šlapal (hsharchitekti.cz)