Usedlost pod zemí

Usedlost pod zemí

Autoři rodinné usedlosti v Rožnově pod Radhoštěm pojali projekt ve stylu nápaditosti, jednoduchosti a tradice. Zajímavým prvkem domu je vegetací osázená střecha obytné budovy, která je na první pohled skrytá.

Jedním z důvodů, kvůli kterým architekti ze zlínského studia Dooom k tomuto lehce „hobitímu“ řešení přistoupili, byla kromě požadavku CHKO na co nejmenší viditelnost novodobé architektury také kompenzace tepelných ztrát a ochrana proti přehřívání přes skleněné průčelí. Obytná část domu je tudíž z většiny schovaná pod zemí, zatímco velké prosklené plochy jsou otevřeny nádherným výhledům do kopcovité krajiny.

Nosné konstrukce jsou převážně z betonových tvárnic v kombinaci s keramickým zdivem. Doplňují je kamenné a dřevěné obklady.

Pro řešení stropu obytné části zvolili autoři prefabrikované předpjaté železobetonové stropní panely. Na střeše pokryté systémovou skladbou humusových a drenážních vrstev se zelená kombinace horských bylin a trvalek. Prosvětlení místností pod úrovní terénu zajišťují světlovody vyvedené na vegetační střechu.

Dům má dvě vůči sobě mírně zalomená křídla – společenský a klidový sektor.

Z obou velkoryse prosklených výplní lze pak vyjít přímo ven na terasy, které navazují na mírně se svažující pozemek. Také materiálové řešení domu vychází z tradice a jednoduchosti – dřevo, kámen, sklo.

Usedlost
Místo: Rožnov pod Radhoštěm
Autor: Dooom
Spolupráce: Ivan Bergman

Text: Tereza Janišová
Foto: Studio Toas

RubrikyRodinné domy