První certifikovaný pasivní dům v Londýně

První certifikovaný pasivní dům v Londýně

Camden Passivhaus je prvním certifikovaným pasivním domem v Londýně. Má rámovou dřevěnou konstrukci, rozlohu 118 m2 a dva pokoje. Je kombinací designu, který koresponduje s pravidly energetické efektivnosti a komfortu, vysoké kvality vnitřního vzduchu, který vyhovuje i astmatikům.

Primárním úkolem tvůrců projektu bylo vytvořit dům s příjemným vnitřním prostředím vhodným pro mladou rodinu a s minimální spotřebou energie. Rodinný dům je zhotoven z dřevěné prefabrikované rámové konstrukce vyplněné tepelněizolačními deskami, s podpěrnými stěnami o délce 3 m. Jde o obvodovou konstrukci, která zabezpečuje nízké provozní náklady a šetří až 90 % nákladů na vytápění. Emise CO2 jsou na velmi nízké úrovni. Interiér domu je prosvětlen a provzdušněn posuvnými dveřmi vedoucími na jižní terasu. Termín pasivní dům vlastně označuje sofistikovanou budovu s nízkou spotřebou energie na její provoz, s výborným komfortem vnitřního prostředí, včetně chlazení v létě a vytápění v zimě při minimálním využití dodatečného vytápění, s optimální vlhkostí vnitřního vzduchu během celého roku a excelentním větráním během zimního období bez ochlazování vzduchu v interiéru.

Rodinný dům se nachází v Londýně, pro který je typické vzájemné stínění sousedních budov, což má největší vliv na energetickou rovnováhu a design budovy. Na návrh pasivního domu Camden se použil program Passivhaus Planning Package (PHPP), aby se určilo správné osazení domu a optimální procento zasklených ploch. Ve výsledku jsou pokoje tohoto pasivního domu úžasně prosvětlené a vzdušné s velkými výkyvnými a posuvnými okny s trojitým zasklením na jižní a západní straně. Stínění je během roku zabezpečeno zatahovacími benátskými venkovními žaluziemi s automatickou detekcí slunečního záření, zatímco z vnitřní strany oken je nainstalováno větrání s nočním chlazením.

Na výstavbu domu se použily netoxické materiály, což zabraňuje znečištění vnitřního prostředí. V kombinaci s větracím systémem s předehříváním vzduchu (šetří 10násobně energii, kterou potřebuje na svůj provoz) je kvalita vnitřního vzduchu skutečně vysoká. Filtrační systém vody zabezpečuje čistou vodu na pití i koupání. Spotřeba vody se redukuje díky podzemnímu zásobníku dešťové vody. Zachycená dešťová voda se používá na zalévání zahrady. Solární panely zabezpečují ohřev vody prostřednictvím kompaktní jednotky s malým plynovým bojlerem. Emise CO2 jsou minimalizovány (11,3 kg/rok, bez energie potřebné na provoz spotřebičů; celkové emise jsou na úrovni 23,6 kg/rok). V případě tohoto projektu hrála velkou roli i biodiverzita. Dům má dvě vegetační střechy, na nichž jsou vysazeny luční a divoce rostoucí květiny, přilehlou jižní zahradu a břečťanem porostlou gabionovou kamennou stěnu.

Místo realizace: Camden, Londýn
Rok vyhotovení: jaro 2010
Architektonické studio: Bere:architects
Zhotovitel: Visco – UK
Profesisti: Alan Clarke – servisní inženýr
Rodrigues Associates – povrchové materiály
Green Building Store – návrh rekuperační jednotky, vytápění a větrání domu
Kaufman Zimmerei – dřevěná nosná konstrukce & engineering
Investor: privátní

TEXT a FOTO: bere:architects