Fasáda v jasných barvách oděvního průmyslu
Galerie(11)

Pasivní dům v tropickém pásmu

Horký podnebný pás a pasivní dům byly výzvy, kterých se architekti ze studia Jordan Parnass Digital Architecture nezalekli, a díky svému průkopnickému přístupu se zasloužili o historicky první transformaci výrobního objektu do pasivního standardu na Srí Lance. Vznikla tak budova vytvářející ekologický a ekonomický model pro budoucí průmyslové stavby, které jdou ve stopách sweatshop-free produkce.

Termín Sweatshop-free zavedla oděvní značka American Apparel, která se snaží o zajištění co nejlepších pracovních podmínek pro všechny své zaměstnance.

Studio Jordan Parnass Digital Architecture (JPDA) nyní dokončilo svůj první projekt certifikovaného pasivního domu v jižní Asii, což dokazuje, že vysoce výkonné standardní účinnosti budov je možné dosáhnout v jakémkoli klimatu.

Star Innovation Centrum je zařízení pro vývoj oděvních produktů, které se má stát globálním modelem pro celý oděvní průmysl. Představuje nový vysoký standard udržitelnosti, energetické účinnosti a pracovního pohodlí.

Star Innovation Center
Střecha se solárními panely
Dvorek s dominantou točitého schodiště
Fasáda v jasných barvách oděvního průmyslu
Dílna návrhářů vzorů
Interiér výrobní zóny
Laboratoř barev
Showroom

Ekologická transformace

Projekt se stal jedním ze dvou certifikovaných výrobních pasivních budov na světě a jeho roční spotřeba energie se snížila o více než 75 % oproti klasicky „efektivním“ moderním průmyslovým stavbám.

Díky renovaci zastaralé budovy podle standardů pasivního domu se dramaticky snížilo množství odpadu, uhlíkových emisí a fosilních paliv, bez kterých se neobejde demolice a nová výstavba.

Tímto způsobem naplnili architekti svůj závazek klientovi, který se týkal především udržení vysokých standardů v oblasti sociální, environmentální, etické a bezpečnostní.

Zasedací místnost
Zasedací místnost |

Zdravé klima

Tropické monzunové klima se vyznačuje celoročními horkými teplotami a extrémně vysokou vlhkostí. Většina stávajících vysoce výkonných budov se nachází převážně v chladných klimatických podmínkách severní Evropy, kde je primární pozornost věnována vytápění.

Pečlivý návrh a konstrukce Star Innovation Centra zaručují, že pracovníci mají celoročně komfortní pracovní prostor, který poskytuje nadmíru přirozeného světla, nízkou vlhkost vzduchu, filtrovaný čerstvý vzduch a konstantní teplotu 24 °C.

Lokální inspirace

Hlavním cílem projektového týmu, který se skládal z místních architektů, inženýrů, výrobců a stavitelů, bylo podpořit rozvoj technologií a prokázat proveditelnost vysoce výkonné budovy v regionu.

Díky propagaci těchto hodnot a inspiraci v lokálním stavebnictví se JPDA podařilo vytvořit jasnou cestu vedoucí jak ke snižování emisí oxidu uhličitého, tak k potlačení nelidských pracovních podmínek ve výrobním průmyslu.

Dílna návrhářů vzorů
Dílna návrhářů vzorů |
Star Innovation Center
Místo: Kolombo, Srí Lanka
Architekt: Jordan Parnass Digital Architecture
Investor: Star Garment Group
Realizace: 2018
Text: Lucie Hlavsová
Foto: JPDA, Ganidu Balasuriya, V2com

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.