Zahradní domek kopíruje tradiční venkovské stavení

Zahradní domek kopíruje tradiční venkovské stavení

Na bavorském venkově, konkrétně v Bad Birnbach, stojí jedna z realizací studia Format Elf Architekten, jehož práce jsou rozesety po celém světě. Charakteristickým rysem jejich tvorby je sjednocení stavby a daného prostoru při současném akceptování místních zvyklostí ve způsobu stavění.

Stejné je to i v tomto případě u nemovitosti Hofgut, která nabízí luxusní rekreační ubytování. Záměrem bylo vytvořit pro návštěvníky domy, ve kterých by si přáli zůstat déle, než jen po dobu dovolené.

Architekti zde navrhli tři rekreační chaty, které kopírují tradiční jednoduché venkovské stavení se sedlovou střechou. Tři podlouhlé stavby jsou dostatečně prostorné a mají plně vybavenou kuchyň, takže si hosté mohou sami vařit.

Použité dřevo, mořené do tmavých tónů, pomáhá stavbám splynout s tmavými tóny okolního lesa a vytváří dojem starých, větrem ošlehaných stodol. Samotné siluety domů jsou redukovány na absolutní minimum, tak aby vynikl jejich úžasně jednoduchý vzhled, který stavby sjednocuje.

Jinak se od sebe vzájemně liší. Jeden z domů se nachází na okraji rybníka a jeho charakteristickým rysem je maximum zasklení jako paralela se zrcadlením vodní hladiny.

Další chata má výhled na pole, a proto jsou pro ni použity převážně tóny světle hnědé barvy. Oproti tomu budova vedle lesní mýtiny má tmavší interiér s jistou robustností, aby odrážela intimitu svého umístění.

Společné všem třem chatám je řešení některých detailů, jako například chráněné terasy v zapuštěných částech fasád. S interiérem jsou terasy propojeny prosklenými plochami, které poskytují výhled do krajiny.

Nepřehlédnete
ZAHRADNÍ DOMEK PŘÍMO OD ARCHITEKTA

Interiér je u všech prostor řešen jako volný až do zkosení ve vrcholu krovu. Jedinečný volný prostor je definován jako obývací a jídelní. Doplňují jí jej vložená mezipatra s ložnicemi.

Dva z domů mají vany v obytných místnostech, koupelna ve třetí chatě se nachází v podkroví se střešním oknem, takže při koupání je možno pozorovat hvězdy. Pro příjemný pobyt návštěvníků v souladu s přírodou jsou všechny tři chaty vybaveny upravenými venkovními plochami, kterým nechybí ani ohniště.

Studio: Format Elf Architekten
Architekt: Robert Maier, Stefan Hanninger
Rok výstavby: 2013

Marie Urbancová
Foto: Lothar Reichel

RubrikyDřevostavbyŠtítky