Energeticky soběstačné plovoucí vejce
Galerie(21)

Energeticky soběstačné plovoucí vejce

Tak trochu jiná energeticky soběstačná dřevostavba kotví na přílivové řece Beaulieu River v jižní Anglii. Jde o napůl umělecký a napůl vědecký projekt britského umělce Stephena Turnera, který si ve spolupráci se studiem SPUD vybudoval velké plovoucí vejce, jenž mu poslouží jako zázemí k pozorování a zkoumání změn v řece.

Šest metrů dlouhé vejce má necelé tři metry v průměru. Podle motta: redukovat, repasovat a recyklovat se tvůrci snažili využít lokální zdroje, tedy zajistit vše potřebné v okolí dvaceti kilometrů. Sestavili tým místních řemeslníků v čele s lodním stavitelem Paulem Bakerem, který použivá staletí staré techniky. Skořápku vejce ze za studena lisovaného cedrového dřeva nesou žebra z místní douglasky tisolisté. Snahou bylo vyzkoušet, co je minimum, které člověk potřebuje pro relativní pohodlí a jak lze minimalizovat dopad lidského konání na životní prostředí. Nejde ale o žádné romantické gesto, kterým by se Turner vymezoval vůči moderním technologiím. Project The Exbury Egg je o hledání rovnováhy mezi využitím tradičních, osvědčených postupů a moderních vymožeností. Koneckonců energetickou soběstačnost tohoto dřevěného hausbótu obstarává solární panel.

Vejce bude na svém místě po celý rok, takže v době odlivu bude sedět na říčním dně. To, jak se povětrnostní vlivy a měnící se vodní hladina podepíše na skořápce dřevěného vejce, je součástí uměleckého záměru Stephena Turnera. Jeho cílem je ukázat, že nic není navždy. Právě pochopení a akceptování této skutečnosti má podle jeho názoru vést k šetrnějšímu a trvale udržitelnějšímu vztahu lidí k okolní přírodě. Téměř celá spodní polovina dřevěné stavby je určena jako sklad. V obytném prostoru nechybí ikonická houpací síť, ale ani koupelna vybavená záchodem a sprchovým koutem. Během roku se má vejce stát dějištěm mnoha akcí a cílem školních exkurzí a následně se stane součástí velké Stephenovy instalace, která procestuje mnohé galerie v Anglii.

The Exbury Egg
autor: Stephen Turner a SPUD
realizace: 2013, Anglie

-vb-

zdroj: The Exbury Egg
foto: Nigel Rigden
foto z průběhu stavby: Mark Drury