Partneři sekce:
  • XELLA

Dům Kaštan – Valašská architektura v moderním stylu

Prvotina z architektonického studia Valarch – „Dům Kaštan“ – je příjemný jednoduchý rodinný dům v blízkosti známé věže Štamberské trúby. Architekti se snažili vytvořit stavbu, která bude odkazem na původní místní valašskou architekturu. A to se jim podařilo. Dům je navíc vytvořen z místních přírodních materiálů.

Jak vyloupnutý kaštan

Krásné přírodní prostředí. Hra se sklonem střechy obytné části působí sladěně s okolím i díky dřevu, které stavbě dominuje. Tvar a formu domu do značné míry určil nevelký pozemek. Název projektu souvisí s faktem, že dominantou zahrady je mohutný kaštan.

Autoři dům pojali jako parafrázi na plod kaštanu vyloupnutý z pichlavé zelené slupky. Surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným obkladem tedy odkazuje na mohutného krále pozemku.

Dom Kaštan

Obytná a technická část

„Samotný dům se skládá ze dvou objemů: obytného a technického. Vše spojuje střecha, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří parkovací stání pro dvě auta. Zastřešený vstupní prostor před kolem domu má několik funkcí. Primárně chrání vstup do domu i jeho technické části, dále slouží k odkládání dřeva na topení a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa, na které si domácí mohou vychutnat kávu,“ charakterizují svou práci architekti.

09 Dom Kaštan

Půlposchodí pro hosty

Nás speciálně zaujalo „půlposchodí“, jak nejvyšší část domu nazvali jeho autoři. Je určeno pro hosty a propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až po krov, který je z východní strany velkoryse zasklený, a to nejen kvůli rannímu sluníčku a prosvětlení interiéru.

I kvůli výhledu na Štamberskou trúbu. Hlavní obytný prostor je malou chodbou spojen s ložnicí a šatnou, za ní se nachází hygienické zázemí. Oproti je dětský pokoj se spacím patrem.

18 Dom Kaštan

Jaká je konstrukce stavby?

Jde o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem, která je založena na železobetonových pasech. Všechny materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních přírodních zdrojů. Stejně intenzivně se autoři snažili, aby byl dům co nejvíce soběstačný. Výsledkem je příjemná stavba bez zbytečných příkras.

25 Dom Kaštan

Dům Kaštan
Architektonický ateliér: Valarch
Architekti: Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková
Lokalita: Štramberk, ČR
Projekt: 2014
Realizace: 2015–2017
Zastavěná plocha: 78 m2
Užitná plocha: 148 m2
Náklady: 3 500 000 korun
Spoluautor: Bc. Tomáš Kašík
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma, BoysPlayNice, www.boysplaynice.com