Dřevostavby mají mnoho předností

Dřevostavby mají mnoho předností

Dřevo je jedním z nejstarších a tudíž léty prověřených materiálů, vyznačujících se vysokou životností a nízkou náročností oprav. Jde o jediný stavební materiál, který dýchá, je trvanlivý, pružný a poměrně snadno se zpracovává. Z hlediska obnovitelných zdrojů má dřevo v dnešní době čím dál větší význam a je používáno coby perspektivní stavební materiál a zároveň levná a efektivní cesta k rychlému a současně nízkoenergetickému bydlení.

Dřevostavby, zejména pak v podobě tzv. pasivních domů, nejlépe vyhovují těmto požadavkům. Jde o domy s velmi nízkou spotřebou energie, jejichž cena za výstavbu mnohdy nepřesáhne cenu běžného domu. Přínosná je také možnost suché výstavby, díky které není potřeba v zimním období výstavbu přerušovat.

V poslední době jsou dřevostavby stále více žádány, neboť uspokojují trvale rostoucí touhu žít ve zdravém domě bez jakýchkoli škodlivých či zdraví nebezpečných konstrukčních materiálů. Osvědčila se také jejich pozitivní schopnost zachovat si nosnost. Velkou předností je zároveň rychlá a levná obnova vadných prvků. Osvědčují se dokonce i v oblastech ohrožovaných povodněmi, kde po opadnutí vody spočívá obnova v odstranění sádrokartonů, vyjmutí izolace a ponechání konstrukce k vyschnutí. Včetně eventuálního následného ošetření protiplísňovým nátěrem může tento proces trvat pouze několik týdnů. Což je nepoměrně kratší doba, než u vysušování objektů postavených z klasických materiálů.


Díky uvedeným přednostem i nízké tepelné vodivosti a vynikajícím tepelně i zvukově izolačním schopnostem je dřevo ideálním stavebním materiálem pro výstavbu domů s nízkou spotřebou energie.

(uca)