Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Chata na rekreaci i pro bydlení

Chata na rekreaci i pro bydlení

Když majitelé zdědili v klidnější části menší obce v jižních Čechách pozemek po rodičích, stála na něm sice dřevěná chata, ovšem již stará a neobyvatelná. Avšak její orientace vůči světovým stranám i umístění na pozemku byly ideální, místo ní tedy vznikl na stejném místě nový rekreační objekt.

Pozemek se výrazně se svažuje k jihu a přístupová cesta lemuje jeho severní stranu, z horní hrany parcely je vidět blízké město a při pěkném počasí i pohoří Šumavy. A právě tento výhled hrál při rozhodování majitelů o nové stavbě důležitou roli. Dům měl také umožnit všem členům rodiny pohodlné ubytování v létě i v zimním období. Majitelé od počátku preferovali dřevostavbu, a to pro její tepelně-izolační vlastnosti a lehkou konstrukci. Nejprve vybírali z typových domů, žádný z nich však jejich představy nesplňoval, oslovili proto na doporučení architektonický ateliér Molo architekti. „Od začátku jsme jednali s architekty Patrikem Zamazalem a Majou Horeckou Nalevankovou, kteří nám připravili několik návrhů. Zprostředkovali také návštěvy několika dřevostaveb z jejich dílny, které potvrdily naše rozhodnutí právě pro tento typ stavby.“


Dřevostavba sloupkové konstrukce má jednoduchý obdélníkový půdorys. „Dům stojí na místě původní chaty, čímž zároveň respektuje i okolní zástavbu se stejným konceptem – stavba je vždy umístěna na horní, severní straně pozemku s výhledem na jih“, vysvětluje situaci MgA. Mária Horecká Nalevanková. Dispozice domu je rozdělena na dva jednopodlažní sektory s rozdílnou výškou. Nižší část, umístěná blíže k zahradě, je využívána celou rodinou, ve vyšší zadní části je situována klidová zóna domu. Do objektu se vchází ze západní strany, zádveří slouží současně jako šatna. V hlavní obytné místnosti je situován obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Na jižní straně je tento prostor spojen posuvnými dveřmi, vsazenými do rozměrného předního okna, s velkou dřevěnou terasou a se zahradou.

„Pro toto jižní okno jsme původně navrhli zastínění posuvnými panely z rákosí“, říká Maja Horecká Nalevanková, „ po dokončení stavby se ale klienti rozhodli pro zastřešení terasy, pergolu potaženou bílou plachtou jsme tedy navrhovali dodatečně.“ V noční zóně domu jsou tři ložnice, koupelna a samostatné WC. Tyto místnosti mají sice menší podlahovou plochu, díky jejich vysoké světlé výšce v nich však mohly být umístěny pohodlné palandy na spaní. V prostoru nad koupelnou jsou instalovány technologie. Ve stěně mezi rozdílně vysokými částmi objektu jsou vsazena úzká okna, jimiž je do místností přiváděno jižní světlo.


Technické údaje:
Zastavěná plocha: 86 m2
Obestavěný prostor: 340 m3
Konstrukce: Sloupková dřevostavba, opláštěná OSB deskami, vyplněná minerální vatou
Klempířské prvky: plastové (PVC, PP)
Výplně otvorů: okna dřevěná euro, zasklená izolačním trojsklem, dveře dřevěné (bříza), bezfalcové
Stropy: pohledové smrkové fošny
Podlahy: dubová prkna s perodrážkou v obývacím pokoji a v ložnicích, kaučuková podlaha Nora v koupelně, WC a v zádveří
Vytápění: elektrické přímotopné v kombinaci s krbovými kamny
Větrání: podtlakovým větracím zařízením, zapínání a vypínání větrání je součástí centrální regulace
Autoři: MgA.Mária Horecká Nalevanková, MgA.Patrik Zamazal
Kontakt: moloarchitekti.cz
Projekt: 2009
Realizace: 2010 – 2012
Dodavatel: NAGA s.r.o.

Foto: Zdeněk Lhoták
Text: Dana D. Daňková