Originální bungalov s nádherným výhledem v Beskydech
Galerie(11)

Originální bungalov s nádherným výhledem v Beskydech

Partneři sekce:

Necelou půlhodinu jízdy autem od hranic se Slovenskem se nachází obec Pstruží, obklopená nádhernou přírodou Beskyd. Pozemek, na kterém vyrostl elegantní a nadčasový rodinný dům, byl perfektním startovním bodem na výstavbu. Nachází se totiž na místě, ze kterého jsou nezapomenutelné výhledy na okolní horský masiv.

Pozemek je převážně rovinatý, pouze na západě se mírně zvedá do svahu, protože je lokalizován již téměř na úpatí vrchu Skalka.

Zadání klienta znělo jasně – přál si mít originální a funkční bungalov, který by umožňoval příjemný rodinný život s veškerým komfortem, který k němu patří. Zároveň bylo jeho přáním vytěžit maximum z nádherného okolí, zejména prostřednictvím štědrých výhledů na beskydské pohoří.

Architekti ze studia Masterdesign navrhli dům složený z několika malých „domků“, které tvoří zajímavý diferencovaný komplex. Stavba je dle přání klienta přízemní, nepodsklepená a barevně i dispozičně v souzvuku s daným pozemkem.

Dům je orientován ze severu na jih, přičemž nejkrásnější výhledy prostřednictvím zasklených ploch se otevírají směrem na jihovýchod. Zde se nachází společenská část domu. Západní strana směřuje do mírného svahu, proto jsou v této části domu ukryty soukromé místnosti. Materiál, který se použil na výstavbu, má výborné termické vlastnosti. V létě poslouží dům díky vápenopískovým cihlám a kvalitní izolaci jako chladné útočiště, které chrání před ostrými slunečními paprsky, a v zimě právě naopak, teplo se v domě akumuluje a poskytuje tak útulné vyhřáté místo, kde se majitelé mohou zahřát během třeskutých mrazů.

„Soubor domků“, jak autoři projektu tento dům nazývají, se pyšní dokonce dvěma terasami. Jedna tvoří prodloužení stávající kuchyně a slouží k příjemnému posezení při jídle, přičemž ta druhá je stvořená k odpočinku na čerstvém vzduchu.

Sedlová střecha, která byla v dané oblasti místními předpisy definována jako povinná, dodává projektu tradiční ráz a výborně vizuálně i funkčně propojuje a sjednocuje jednotlivé části domu. Materiál – falcovaný titanzinkový plech – dodává střeše nový, moderní rozměr a podle slov autorů přináší do designu špetku industriálního šarmu.

Přehled
Realizace: 2012
Dispozice: 5 + 1
Užitná plocha: 173 m2
Architektonické studio: Masterdesign
Autoři: Michal Janáč, Jan Jadrníček, Lenka Plucnarová, Martin Náhlovský
Lokalita: Pstruží, Moravskoslezské Beskydy, Česká republika
Konstrukce: stavba bez podsklepení, obvodové zdi z vápenopískových cihel KM Beta (240 mm), zateplené fasádním polystyrenem (200 mm)
Podlahy: marmoleum, keramická dlažba v koupelně a technické místnosti
Okna: hliník, izolační trojskla
Vytápění: podlahové, tepelné čerpadlo, krb
Střecha: sklon 30°, dřevěný krov, krytina falcovaný titanzinkový plech

Text: Anna Martausová ve spolupráci s Danielem Kuželem
Foto: Masterdesign
Zdroj: Masterdesign