Základní a mateřská škola Be happy

Praha 10 nemá dost míst ve školách a školkách, plánuje stavět

Desátá městská část nemá dostatek míst ve školách a školkách. Radnice nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské. Vedení radnice chce také opravit nyní prázdnou bývalou školu ve Strašnicích, práce tam však nezačnou dříve než příští rok. V plánu jsou i další stavby či přístavby škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Praha 10 nyní zřizuje 13 základních a 20 mateřských škol.

„Už od léta minulého roku máme k dispozici aktualizovanou demografickou analýzu, z níž vyplývá, že současné kapacity jsou nedostatečné,“ uvedl mluvčí. Horší než u mateřských škol je podle něj situace u těch základních, kde se podle analýzy očekává do roku 2028 nárůst počtu dětí ve věku mezi šesti a deseti lety o deset procent a mezi jedenácti a čtrnácti lety o 42 procent.

Opoziční TOP 09 uvedla, že nové vedení radnice zastavilo v minulém období připravovaný projekt rekonstrukce staré secesní školy v ulici V Olšinách u stanice metra Strašnická. To Hamrník popřel. „Nic jsme nezastavili. Jen jsme přehodnotili projekt. Budova je památkově chráněná, takže dle našeho názoru není vhodné dělat plánovanou půdní vestavbu a dvorní přístavbu,“ uvedl. Dodal, že v budově se nyní dělá stavebně technický a mykologický průzkum a zpracovává se projektová dokumentace, což potrvá zhruba do dubna. Poté radnice požádá o stavební povolení a vypíše tendr na dodavatele. „Z toho všeho vyplývá, že stavební práce mohou být zahájeny nejdříve v roce 2021,“ vysvětlil mluvčí.

Dodal, že v souvislosti s demografickými prognózami bude nutné zpracovat další projekty rozšíření u škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. Nejlepší by podle něj bylo novou základní školu umístit do budovy městské části ve Vršovicích, což však nejde. „Tento objekt má momentálně pronajatý Vysoká škola finanční a správní. Minulé vedení s ní podepsalo den před ustavujícím zastupitelstvem po volbách v roce 2018 smlouvu do roku 2031,“ uvedl Hamrník.

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí. Zahrnuje celé Vršovice, většinu Strašnic a Malešic a části Záběhlic, Michle, Vinohrad, Hrdlořez, Hloubětína a Žižkova.

Zdroj: ČTK