VitraHaus od Herzog & de Meuron (VIDEO)

VitraHaus od Herzog & de Meuron (VIDEO)

Až donedávna si návštěvníci při příchodu do areálu společnosti Vitra, tedy do tzv. Vitra Campusu ve Weil am Rhein, nejprve všimli budovy Vitra Design Musea, kterou navrhl Frank Gehry. Nyní s ní o pozornost soupeří nová, hned vedle stojící budova VitraHausu od Herzoga a de Meurona. V těsné blízkosti hranice se Švýcarskem a sídla společnosti v Basileji si tak Vitra v německém městě Weil am Rhein vytvořila nový domov pro kolekci Home Collection.

VitraHaus zve návštěvníky, aby si zde pěstovali, definovali a zušlechťovali svůj designový vkus. Návštěva ve VitraHausu představuje výlet do dějin designu a navíc nabízí možnost setkání s pracemi předních současných designérů. Nábytek a předměty z kolekce Vitra Home Collection jsou naaranžovány hned v několika kombinacích určených pro bydlení i pracoviště: klasické kousky od Charlese a Ray Eamesových, George Nelsona, Isamu Noguchiho, Jeana Prouvého a Vernera Pantona doplňují současné designy od Maartena Van Severena, Ronana a Erwana Bouroullecových, Antonia Citteria, Helly Jongerius, Jaspera Morrisona a dalších.

Návštěvníci tak mohou načerpat inspiraci pro zařízení vlastního domova, zjistit, jakému designu dávají přednost, vyzkoušet si vystavený nábytek a předměty a přímo na místě si vybrané produkty objednat nebo zakoupit.
 
VitraHaus dále nabízí pohled do výroby a na kontrolu kvality. Předvádí, jak společnost Vitra plní požadavky udržitelnosti, a objasňuje svět pracovních a kancelářských židlí. S výběrem vhodné barvy pomáhá návštěvníkům barevná laboratoř. Ve „Vitríně“ VitraHausu je vystavený výběr židlí z devatenáctého a dvacátého století. Díky němu si návštěvníci udělají představu o fondech sbírky Vitra Design Musea. Obchod Vitra Design Musea skýtá kurátorský výběr předmětů, doplňků a knih, které lze zakoupit přímo na místě. V kavárně VitraHausu si návštěvníci mohou v klidu promyslet další program v areálu společnosti Vitra.

V roce 1981 zničil značnou část výrobních zařízení společnosti Vitra ve Weil am Rhein pocházejících z 50. let minulého století rozsáhlý požár. Po této události byl na pozemku vybudován heterogenní architektonický celek. Svoji první realizaci zde má například Zaha Hadid. Vitra Design Museum je první architektonické dílo Franka Gehryho postavené mimo území Severní Ameriky. Tadao Ando zde navrhl svůj první dům mimo Japonsko. Výrobní budovy zde navrhli i Nicholas Grimshaw, Alvaro Siza a SANAA. V areálu společnosti Vitra se dále nacházejí budovy od Richarda Buckminstera Fullera, Jeana Prouvého a Jaspera Morrisona.

Výběr architektů měl do Weilu přivést svět a vytvořit jedinečný prostor vyznačující se souborem „zahraniční“ architektury. Do Weilu tím pádem pronikla inspirace z Los Angeles, Londýna, Tokia a Porta. Nyní ovšem nadešla vhodná doba, aby areál společnosti Vitra obohatila světová architektura, již v Bazileji vytvářejí architekti Herzog a de Meuron. VitraHaus působí dojmem „návratu domů“ nejen díky jeho architektům, ale i celou stavební koncepcí. Herzog a de Meuron odkazují na archetypální podobu domu se sedlovou střechou, již lze nalézt v obytných stavbách po celém světě. Architekti na tuto základní podobu navázali a kombinací celé řady „domů“ vytvořili prolínající se vrstvy jedné budovy. Výsledný interiér má příjemné rozměry a domáckou atmosféru. Skládané objemy vytvářejí dramatické úhly a perspektivy. Architektura VitraHausu zavede návštěvníky na cestu plnou překvapení a nabídne jim výhled na Tüllingerské vinice, areál společnosti Vitra a pohled směrem k Basileji a Alsasku.

V koncepci VitraHausu se snoubí dvě témata, která se v díle Herzoga a de Meurona objevují opakovaně: téma archetypálního domu a téma skládaných objemů. Primárním cílem této pětipatrové budovy je prezentace nábytku a interiérových předmětů, a tak byl projekt ve Weil am Rhein pro návrat k myšlence ur-domu obzvláště vhodný. Showroomy připomínají rezidenční prostředí díky svým rozměrům a interiéru – architekti tento rys popisují souslovím „domácí měřítko“. Jednotlivé „domy“, které se vyznačují obecnými vlastnostmi výstavních prostor, jsou koncipovány jako abstraktní prvky. Lomenice jsou až na pár výjimek prosklené. Objemy působí dojmem, jako by byly vytvarované pomocí protlačovacího lisu. Dvanáct domů naskládaných do pěti pater na některých místech ční až do výšky patnácti metrů a jejich podlahové desky se protínají se štíty ležícími pod nimi. Vzniká tak trojrozměrný soubor – kolos domů, který může na první pohled vypadat téměř chaoticky.

Uhlová barva štukového pláště budovu sjednocuje, „uzemňuje“ ji a spojuje ji s okolní krajinou. VitraHaus funguje jako vstup do areálu společnosti Vitra v podobě malého vertikálně vrstveného města. Otevřené atrium s podlahou z prken lemuje celkem pět budov: konferenční prostory, výstavní prostory pro sbírku židlí Vitra Design Musea a soubor zahrnující foyer, recepci, šatnu a kavárnu s letní venkovní terasou.

Okružní prohlídka začíná ve čtvrtém patře, kam návštěvníky dopraví výtah. Když z něj návštěvníci vystoupí, otevře se jim na severní prosklené straně úchvatný výhled na tüllingerské stráně. Na druhé straně místnosti přechází prosklení ve venkovní terasu, jež skýtá panoramatický pohled na Basilej a farmaceutické podniky. Návštěvníci během procházky VitraHausem zjistí, že orientace jednotlivých domů není svévolná, ale řídí se výhledy na okolní krajinu.

Spletitost interiéru nevychází jen z ostrých úhlů prolnutí jednotlivých domů, ale i ze začlenění další geometrické koncepce. Všechna schodiště jsou začleněna do rozsáhlých klikatých organických objemů, které se obrazně řečeno prokousávají patry budovy jako červ, na několika místech odhalují úžasný vizuální vztah mezi jednotlivými domy a na jiných místech pro změnu brání ve výhledu. Interiérové zdi jsou natřené na bílo, aby vynikl vystavený nábytek. 

Vitra Haus o rozměrech 57 m na délku, 54 m na šířku a 21,3 m na výšku se tyčí nad ostatními stavbami v areálu společnosti Vitra. Záměrem nebylo vybudovat horizontální stavbu typickou pro výrobní zařízení, nýbrž vertikálně orientovaný dům nabízející hned několik pohledů: pohled na okolní krajinu a výrobní podniky i na kolekci Home Collection. Neprolíná se v něm jen interiér s exteriérem, ale i dva tvary: ortogonálně polygonální tvar při pohledu zvenčí a organický tvar, který v interiéru vytváří prostorová překvapení – „tajný svět“ (řečeno slovy Herzoga a de Meurona) vyvolávající dojem labyrintu. Návštěvníci během prohlídky pěti pater objevují vesmír VitraHausu a nakonec se vrátí do výchozího bodu.

VitraHaus nabízí denní pohled a noční pohled. Ke změně perspektivy dochází večer. Během dne se návštěvníci dívají z VitraHausu na krajinu, ale když se setmí, začne osvětlený interiér budovy zářit ven a stavba působí dojmem, jako by se vytrácela. Místnosti se otevřou a prosklené lomenice se promění ve vitríny, které svítí na areál společnosti Vitra a jeho okolí.

VitraHaus

Adresa: Vitra GmbH, Charles-Eames-Strasse, Weil am Rhein, Německo
Návrh konceptu projektu: 2006
Vývoj designu objektu: 2006 – 2007
Výstavba: 2007 – 2009
Tým partnerů projektu: Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Wolfgang Hardt
Architekti projektu: Guillaume Delemazure (Associate), Charlotte von Moos, Thomasine Wolfensberger (Associate)
Klient: Vitra Verwaltungs GmbH, Weil am Rhein, Německo
Zastavěnost pozemku: 12 349 m2
Rozloha objektu: 1 324 m2
Velikost/rozměry VitraHaus: délka 57 metrů (max), šířka 44 metrů (max), výška 21,3 metrů (max)
Hrubý objem: 22 755 m3
Hrubá podlahová plocha: 4 126 m2
Počet poschodí: 1 podzemní patro + 5 nadzemních pater

Zdroj: Vitra Koncept, s.r.o.
Foto: Iwan Baan, Leon Chew, © Vitra, (www.vitra.com), Herzog & de Meuron
Vizualizace: Herzog & de Meuron

Komentáře